Bujar Qamili: Taksirat që m’ka zanë mu…(teksti dhe kënga)

Ju ftojmë të ndiqni një prej këngëve më kërkuara nga publiku të Bujar Qamilit.

Taksirat që m’ka zanë mu
hallin tem me ta tregu.
Pashë sytë e ballit, dije
po t’i them dy fjalë dashnie
të lutem mos me m’harru

O marak
seç më dogje flakë…

E tashti du me t’fillu
hallin tënd me ta tregu,
Amanet për sytë e shkreta
seç më djegin si shigjeta
të lutem mos me m’harru.

O marak
seç më dogje flakë.

Më këtë këngë du me t’kujtu
e s’po mundem me u duru .
Pashë sytë e ballit, dije
po ti them dy fjalë dashnie
të lutem mos me m’harru .

O marak
seç më dogje flakë.

ObserverKult

Lexo edhe:

GAZETARI “I KTHEHET KEQ” BUJAR KAPEXHIUT: MJAFT O MIKU IM, E Ç’BËRE TI NË…

bujar kapexhiu
Bujar Kapexhiu

Gazetari i njohur për reportazhet, Ilir Mati, shprehet i revoltuar në rrjete sociale ndaj Bujar Kapexhiut.

Ky i fundit do të shprehej pak kohë më parë se nuk i vinte keq për vitet që kanë shkuar në komunizëm, ndërsa do të shprehet se pas Festivalit të 11-të të Këngës në RTSH, do e çonin për “riedukim” në punë të rëndë.

Përmes një postimi në rrjete sociale, Ilir Mati i bën thirrje Kapexhiut që të ndalojë me këto deklarata.

“Mos i besoni atyre që ju kanë gënjyer qoftë edhe një herë!

Artistët e Realizmit Socialist shqiptar, me rroga nga shteti: Komunistët anti komunistë, ose antikomunistët komunistë. “Heroj të heshtur“ të antikomunizmit, leva aktive të partisë në shërbim të shtetit të diktaturës të proletariatit.!

Ps.

Mjaft o miku Bujar Kapexhiu!

E ç’bëre ti në Fest 11 të Radio TVSh, veçsa interpretove tekstin e shkruar nga autorët dhe miratuar në organet kompetente të kohës?

Të rikujtoj se në atë festival, unë kam qenë kryetar i zhurisë problematike të Tiranës dhe im vëlla, Zamir Mati, piktor i kostumeve të festivalit.

Miqësisht:

Gëzo jetën në liri Bujar, kohët kanë ndryshuar. Me to ndryshon edhe njeriu për të shkuar përpara drejt progresit e në paqe bashkë me të tjerë!

ObserverKult