Corriere Della Sera për Tiranën: Çfarë të bëni në kryeqytetin plot surpriza!

Kryeqyteti i Shqipërisë është një qytet në evolucion të vazhdueshëm, i gjallë dhe ideal për një fundjavë ndryshe nga zakonisht.

Këtu është guida jonë për Tiranën me shumë informacione për qytetin dhe këshilla për udhëtimet.

Si të shkoni atje nga Italia, çfarë të shihni dhe çfarë të bëni.

Guida e Tiranës! Çfarë të shikoni, çfarë të bëni, këshilla për udhëtimin.

Kryeqyteti i Shqipërisë është qendra kryesore ekonomike, financiare, tregtare dhe kulturore e vendit. Tirana është një qytet në evolucion të vazhdueshëm, i gjallë dhe ideal për një fundjavë ndryshe nga zakonisht. Në këtë udhëzues do të gjeni të gjithë informacionin që duhet të dini përpara se të niseni dhe t’i përdorni gjatë udhëtimit.

Tirana, ku ndodhet dhe informacione rreth qytetit!

Tirana është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Shqipërisë, si dhe qendra kryesore ekonomike, financiare, tregtare dhe kulturore e vendit ballkanik. Qyteti ndodhet në qendër-veri të vendit, rreth tridhjetë kilometra larg detit Adriatik.

Popullsia urbane llogaritet në 912,190 banorë (regjistrimi i fundit, janar 2021). Gjuha zyrtare është shqipja, por anglishtja flitet pothuajse kudo dhe shumë njerëz flasin dhe kuptojnë edhe italisht.

Klima e Tiranës është e butë, me verë të nxehtë dhe dimër të freskët, temperatura rrallë bie nën zero.

Falë pozicionit të tij në fushë dhe afërsisë me detin Adriatik, qyteti ndikohet veçanërisht nga një klimë sezonale mesdhetare.

Temperatura mesatare e dhjetorit-janarit është 12°/1°, qershorit 28°/16°, korrikut dhe gushtit janë muajt më të nxehtë me 31°/18° gradë. Ndërsa shtatori me 27°/14° është muaji më i mirë për të vizituar qytetin .

Tirana zhvillohet rreth sheshit qendror ( shqip Sheshi Gjergj Kastrioti Skënderbeu ), kushtuar Skënderbeut, heroit të madh kombëtar shqiptar që në vitet 1400, ai udhëhoqi bashkatdhetarët e tij në rebelimin kundër pushtimit të Shqipërisë nga Perandoria Osmane.

Sheshi, i cili befason për përmasat e tij është jo vetëm qendra gjeografike e kryeqytetit shqiptar, por edhe vendi simbolik i Tokës së Shqiponjave dhe i gjithë universit shqiptar.

Rrethet kryesore të Tiranës janë Pazari i Ri ,i njohur për tregun e bukur të rinovuar së fundmi, Blloku , zona e jetës së natës, shumëngjyrëshe 21 Dhjetori , Don Bosko, Stacioni i Trenit, Ali Demi dhe Lapraka më periferike , Xhamliku, Kinostudio. , Kombinat, Yzberisht, Sauk.

Si të shkoni në Tiranë. Avionët dhe tragetet!

Kryeqyteti shqiptar ka Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza (info: tirana-airport.com ) ku operojnë shumë linja ajrore kombëtare dhe me kosto të ulët. AirAlbania , Ita Airways , AlbaWings dhe WizzAir lidhin aeroportet kryesore italiane me Tiranën.

Ndërsa ata që duan të arrijnë rehat në Shqipëri me traget, kompania Adria Ferries mbulon linjat Ankona-Durrës (kalim ditor në periudhën e verës, tre herë në javë në sezonin e dimrit) dhe Bari-Durrës (kalim ditor gjatë gjithë vitit) dhe gjithashtu ju lejon të hipni me mjetet tuaja private të transportit. .

Nga ana tjetër, tragetet GNV lidhin portin e Durrësit vetëm me portin italian të Barit. Për të mbërritur në Tiranë nga Durrësi, nëse nuk keni makinën tuaj, zgjidhja më e përshtatshme është të merrni një taksi, përndryshe ju mund të përdorin furgonët lokalë – të cilët ndalojnë jashtë portit.

Ata që hyjnë në Shqipëri nga Saranda (pra me fluturim nga Italia në Korfuz dhe më pas me tragetin qytet Korfuz-Sarandë) dhe duan të arrijnë në Tiranë mund të marrin një furgon , por udhëtimi është shumë i gjatë dhe këshillohet të rezervoni një taksi ose të merrni me qira një makinë./Dritare.net

ObserverKult


Lexo edhe:

EDI RAMA SHPËRNDAN ARTIKULLIN E “CORRIERE DELLA SERA” KU PROMOVOHET “TOKA E SHQIPONJAVE”

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë këtë të enjte artikullin e gazetës italiane “Corriere Della Sera”, e cila promovon “tokën e shqiponjave”.

“Duke i rënë kryq e tërthorë vendit, i dedikon një reportazh bukurive tona natyrore dhe vlerave njerëzore. Duke theksuar mikpritjen e rrallë, agroturizmet e shtuara, sitet kulturore. Po ashtu pasuritë UNESCO në zbulimin e intinerareve fantastike shqiptare për vizitorët e huaj”, shkruan Rama.

Prestigjiozja italiane Corriere della Sera i ka kushtuar një reportazh të gjatë Shqipërisë, kryesisht asaj jugore. Krejt kjo e parë nga biçikleta në atë që cilësohet si Rruga e Çiklizmit të UNESCO-s.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult