E bija, Besiana i jep lamtumirën e fundit Ismail Kadaresë me vargjet e poezisë së tij

ismail


Besiana Kadare, vajza e shkrimtarit të madh Ismail Kadare që u nda nga jeta mëngjesin e djeshëm, ka zgjedhur që lamtumirën e fundit të atit t’ia japë me një poezi të tijën. Bëhet fjalë për poezinë ‘Kohë e pamjaftueshme’, të cilën ju ftojmë ta lexoni:

Ismail Kadare: KOHË E PAMJAFTUESHME

S’kam kohë të harroj shumë gjëra
Që nga mendja t’i nxjerr përjetë.
Për tragjikët e vjetër e shkrepëtimat
Do t’më duhen së paku dy vjet.

Dhe ndoshta po aq për Danten,
Për frëngjishten tok me plazhet po aq,
Ndoshta gratë do të jem duke fshirë
Kur muzgu do të afrohet ndërkaq.

Si udhëtari me peshë të tepërt
Para avionit që niset pas pak
I ngarkuar rëndshëm ende
Do t’afrohem tek varri humbak.

Nga supet si ta heq këtë barrë?
Ku ta hedh këte peshë, si?
Me të s’mund të zbres atje poshtë
Por as lart dot s’e lë kurrsesi.

I menduar gjer në çast të fundit
Nga mosthënia, nga pengu tragjik,
Një shenjë ndoshta të pakuptueshme
Do t’ju bëj të gjithëve e do ik.

ObserverKult