E ndjera, Sinéad O’Connor, nominohet për Rock & Roll Hall of Fame

Këngëtarja, tekstshkruesja dhe aktivistja irlandeze Sinéad O’Connor e cila u nda nga jeta në korrikun e vitit të kaluar është nominuar së fundmi për Rock & Roll Hall of Fame.

Së bashku me O’Connor është nominuar për Rock & Roll Hall of Fame edhe Cher, Mariah Carey dhe Oasis.

Këngëtarja irlandeze, e cila vdiq vitin e kaluar në moshën 56-vjeçare, fitoi famë në vitin 1990 me këngën e saj ‘Nothing Compares To U’.

Finalistët do të zgjidhen nga 1000 ekspertë të industrisë dhe një votimi publik. Fituesit do të shpallen në muajin prill, derisa ceremonia do të mbahet më vonë këtë vit në Rock & Roll Hall of Fame në Cleveland, Ohio .

15 të nominuarit janë:

Mariah Carey

Cher

Mary J. Blige

Oaz

Sade

Lenny Kravitz

Kool & Banda

Peter Frampton

I huaj

Ozzy Osborne

Eric B. & Rakim

Varësia e Jane

Banda Dave Matthews

Sinéad O’Connor

Një fis i quajtur Kërkim/bbc

ObserverKult


pandi laço të të them shpirt

Lexo edhe:

PANDI LAÇO: NDARJA NUK ËSHTË DHIMBJE…

Poezi nga Pandi Laço

Ndarja nuk është dhimbje,
apo mendim i fiksuar!
As duar që dridhen,
e gjumë i trazuar!
As lot – gur në peshoren e zemrës!

Është thikë në lukth!
Skalp trofe në duart e tjetrit,
Çelik avioni në turbulencë,
Natë e kthyer mbrapsht si xhaketë,
Spicë qelqi në bebe të syrit!
Por pas të gjithave,

Poezinë e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult