Homazhet për Kadarenë mbahen nesër, kolosi i letrave shqipe do të nderohet me ceremoni shtetërore

Ismail Kadare

Homazhet për kolosin e letrave shqipe, Ismail Kadare, do të zhvillohen paraditen e së mërkurës në një ceremoni shtetërore nga ora 9:00-11-00 dhe nga ora 11:30-12-30 në mjediset e Teatrit Kombëtar të Operas, Baletit dhe Ansamblit Kombëtar në Tiranë.

Zemra e Kadaresë u ndal së punuari në QSUT nga një arrest kardiak. Ai i kaloi gati 3 vitet e fundit në Tiranë pasi pas pandemisë së COVID-19 kishte vendosur që të kthehej nga Franca, dhe të jetonte në atdhe. 

ObserverKult


Lexo edhe:

INSTITUTI ALBANOLOGJIK I KOSOVËS MBAJTI MBLEDHJE KOMEMORATIVE- VLERËSOHET LART VEPRA E ISMAIL KADARESË