Ja kush janë 20 artistët pjesëmarrës në Festivalin e RTSH-së

Edicioni i 58-të i festivalit të RTSH-së këtë vit vjen me plot risi, jo vetëm nga ana organizative, por edhe plot elementë të rinj që i shtohen magjisë dhe spektaklit që do të dhurojë festivali më jetëgjatë në historinë e aktiviteteve të mëdha muzikore që organizohen në Shqipëri.

Për herë të parë prezantimi i këtij festivali i është besuar Alketa Vejsiut, ndërsa ana regjisoriale të mirënjohurës Vera Grabocka.

20 emrat e artistëve të konfirmuar që do të ngjiten në skenën e festivalit të RTSH-së janë përzgjedhur nga juria e përbërë nga tre anëtarë: maestro Zhani Ciko, këngëtarja Soni Malaj dhe Dorian Çene, shef i katedrës së kompozicionit në Akademinë e Arteve të Bukura.

Lista zyrtare është kjo:

1.Olta Boka

2.Bojken Lako

3.Kamela Islamaj

4.Genc Tukiçi dhe e bija Nadia Tukiçi

5.Gena

6.Uendi Mancaku

7.Devis Xherahu

8.Robert Berisha

9.Era Rusi

10.Sara Bajraktari

11.Kastro Zizo

12.Tiri Gjoci

13.Kanita

14.Aldo Bardhi

15.Eli Fara dhe Stresi

16.Valon Shehu

17.Arilena Ara

18.Renis Gjoka

19.Elvana Gjata

20.Albërije Hadërgjonaj