Janis Joplin, këngëtarja që u gjet pajetë në një dhomë hoteli

Janis Joplin ishte një nga këngëtaret më të mëdha të shekullit XX, me një sukses të jashtëzakonshëm dhe me një grup po aq të madh ndjekësish.

Por ajo ishte gjithashtu një grua e vetmuar, e trishtuar, e përpirë nga ndjenja dhe komplekse konfliktuale, që zhdukeshin sa herë që ngjitej në një skenë. Kështu ajo bëhej luanesha e fortë dhe e vendosur, që të gjithë e njihnin.

Megjithatë, në thellësitë e saj ajo mbeti një grua e pasigurt. Mbeti e konsumuar nga teprimet.

Më 4 tetor 1970, ajo u gjet e pajetë në një dhomë hoteli në Los Angeles. Raporti mjekësor nuk lë dyshim për shkakun e vdekjes: mbidozë hero ine. Janis bashkohet me klubin e 27-të. Duke trashëguar mall kimin e artistëve të tjerë të mëdhenj që vdiqën në atë moshë.

Trupi i këngëtares u dogj dhe hiri i saj u shpërnda në Oqeanin Paqësor, për të përmbushur dëshirën e saj për të qenë e lirë. Sepse në fund të fundit, ajo kishte qenë gjithmonë e tillë. /a2news.com

_____________________

Lexo edhe:

MARIA CALLAS, KËNGËTARJA MË E MADHE E OPERËS QË NUK ISHTE KURRË E LUMTUR

Maria Callas lindi më 2 dhjetor 1923 në Nju Jork nga prindër grekë. Thuhet se në muzikën e shekullit XX ka një para Toskaninit dhe një pas Toskaninit. Në të njëjtën mënyrë ka “Callas para dhe Callas pas”, tha Franco Zeffirelli, drejtor i premierave prestigjioze në La Scala, pra kaq është rëndësia e Maria Callas.

“Ai ishte pothuajse një person i pavdekshëm i mishëruar në artin lirik. Ai ishte për të kënduar atë për të cilin dirigjonte Toscanini”. Falë talentit të saj si një “soprano dramatike e shkathtësisë”, një përkufizim i shekullit…

Shkrimin e plotë e gjeni KËTU.

ObserverKult