Jeta e Madonnas në film, vajza luan rolin e saj

Mediat e huaja kanë raportuar së fundmi se këngëtarja e njohur Madonna do të publikojë një film për jetën e saj.

Sipas ,”People”, filmi biografik do të tregojë për jetën dhe betejat e këngëtares në vitet ’70.

Madonna ka përfunduar skenarin me ndihmën e shkrimtares së “Girl On The Train” Erin Cressida Wilson dhe xhirimet do të fillojnë së shpejti. Deri tani thuhet se personi që do të interpretojë rolin e saj do të jetë e bija Lourdes Leon. /lapsi.al

______________________

Lexo edhe:

MARIA CALLAS, KËNGËTARJA MË E MADHE E OPERËS QË NUK ISHTE KURRË E LUMTUR

Maria Callas lindi më 2 dhjetor 1923 në Nju Jork nga prindër grekë. Thuhet se në muzikën e shekullit XX ka një para Toskaninit dhe një pas Toskaninit. Në të njëjtën mënyrë ka “Callas para dhe Callas pas”, tha Franco Zeffirelli, drejtor i premierave prestigjioze në La Scala, pra kaq është rëndësia e Maria Callas.

“Ai ishte pothuajse një person i pavdekshëm i mishëruar në artin lirik, ai ishte për të kënduar atë për të cilin dirigjonte Toscanini”. Falë talentit të saj si një “soprano dramatike e shkathtësisë”, një përkufizim i shekullit të nëntëmbëdhjetë u ringjall për timbrin unik.

Përveç teknikës së saj superlative, Callas mbahet mend për mjeshtërinë e saj, të paparë ndonjëherë në skenë, në përzierjen e këndimit dhe aktrimit. Kësaj ai i shtoi shpërthimet e divave, misterin e humbjes së papritur të peshës dhe kopertinën e historisë së dashurisë me miliarderin Aristotle Onassis, i cili shiti grumbuj revistash kur la gruan për të, por më pas e braktisi duke u martuar me Jackie Kennedy.

Një jetë për operën

E lindur nga një farmaciste greke që emigroi në Nju Jork, Maria Callas tregoi talentin e saj si fëmijë dhe prindërit e saj – veçanërisht nëna e saj – i imponuan asaj një jetë sakrifice: “ajo u…

Shkrimin e plotë e gjeni KËTU.

ObserverKult