Këngë e paharruar nga e ndjera, Anita Bitri: Ti s’je ai që njoha unë (teksti dhe kënga)

18 vite më parë, diva e muzikës shqiptare, Anita Bitri u nda nga jeta bashkë me vajzën dhe të ëmën në SHBA.

Anita Bitri u lind në Sarandë, më 8 janar 1968 në një familje intelektuale. Prej moshës 8–14 vjeç, Anita ishte pjesëmarrëse e rregullt e Festivaleve të Pionierëve të rrethit të Vlorës, duke u vlerësuar edhe me çmime nderi.

Në vitet 1980-1986 prezantohet para publikut vlonjatë si violiniste në orkestrinën e shkollës së muzikës “Naim Frashëri”, mirëpo duke u rritur pasioni për këngën po e thërriste, gjë të cilën Bitri filloi ta demostronte te shokët e klasës dhe profesorët e kantos.

Kënga e parë e Anitës në shkallë kombëtare titullohet “Hartimi dhe Dëbora”.

Në mesin e këngëve të saj që edhe sot e kësaj ditë dëgjohet me ëndje është edhe “E lodhur nga ty” tekstin dhe videon e së cilës e gjeni në vazhdim:

Jo nuk e di, jo nuk e di pёrse,
Tё ndodh kёshtu me ne tё dy,
Ditёt kalojnё nuk janё tё bukura mё,
Ti s`je vёrtet, ai qё njoha unё

Ty ta besova veten time,
Si zoti tё vlerёsova unё,
Ty qё aq shumё tё dhashё, tё desha,
Zemrёn time ta bёsh …

Jo jam shumё e lodhur, e sёmurё nga ty,
Qё po ma mundon,
Si stuhi me shi, dashurinё,
Ti vrave, e torturon

Jo nuk ёshtё,
Si ti mendon kёshtu,
Njёherё mё bёn tё lumtur,
Njёherё mё bёn ti blu

Jo unё, jo unё nuk dua ty tё tё dёgjoj,
Jo unё nuk mundem mё tё tё kuptoj,
Jo unё nuk mundem po,
Vetes sime unё do ti qёndroj, po

Ashtu si njё ujёvarё qё vetёm rrjedh,
Ashtu si edhe rruga ka njё shenjё,
Ashtu edhe dhimbjen po shkruan kjo penё,
Ashtu pa dashur kjo zemёr rrёfen

Ty ta besova veten time,
Si zoti tё vlerёsova unё,
Ty qё aq shumё tё dhashё tё desha,
Zemrёn time ta bёsh …

Jo jam shumё e lodhur, e sёmurё nga ty,
Qё aq shumё po ma mundon,
Si stuhi me shi, dashurinё,
Ti vrave, e torturon

Jo nuk ёshtё,
Si ti mendon kёshtu,
Njёherё mё bёn tё lumtur,
Njёherё mё bёn ti blu

Jo unё, jo unё nuk dua ty tё tё dёgjoj jo,
Unё nuk mundem mё tё ta kuptoj,
Jo unё nuk mundem po, vetes unë do t’i qёndroj po,
Por ty s`dua unё jo mё tё dёgjoj

Jeta ime ёshtё e imja dua ta jetoj,
Zemra ime ёshtё e imja, dashuri kёrkon,
Vetja ime jam unё, ti mё respekto,
Vetja jote kёrkon, ti mos mё gjyko

Jam shumё e lodhur,
E sёmurё nga ty,
Qё unё s`tё duroj,
Jo unё nuk dua ty tё tё dёgjoj jo

Unё nuk mundem mё tё tё kuptoj,
Jo, unё nuk mundem jo,
Vetes sime respekt do ti qёndroj po,
Por ty s`dua unё, jo mё tё dёgjoj.

E përgatiti: A. S.- ObserverKult


Lexo edhe:

ANITA BITRI, KËNGËTARJA QË BESONTE NË EKZISTENCËN E ZOTIT- EDHE PSE ISHTE E NDALUAR FEJA NGA REGJIMI