Kërcënohet sërish JK Rowling, tani nga një autor tjetër

Lëvizja e JK Rowling në diskursin politik, në lidhje me personazhet transgjinorë në librat e saj të Harry Potter, si dhe jetën e përditshme, e ka bërë atë një figurë tepër të diskutueshme.

Ndonëse nuk është më thjesht ofruese e teksteve, Rowling është bërë disi një aktiviste për ata që kundërshtojnë përfshirjen transgjinore.

Ka pasur lëvizje për të ndaluar mbështetjen e projekteve të saj, duke përfshirë videolojën e sapopublikuar “Hogwarts Legacy”.

Grindja ka kaluar në një nivel të ri ashpërsie kohët e fundit, me autoren. Ajo po përballet me një kërcënim të ri me vdekje.

Ajo që është unike për këtë kërcënim të veçantë ishte fakti që vinte nga një autor tjetër./gazetashqip

ObserverKult


Lexo edhe:

“E KE TI RADHËN”, PAS SULMIT NDAJ SALMAN RUSHDIE KËRCËNOHET AUTORJA E “HARRY POTTER”

Pas sulmit që u bë ndaj autorit të njohur, Salman Rushdie gjatë një leksioni në Nju-Jork, është kërcënuar edhe Joanne Rowling.

Autorja e sagës “Harry Potter”, pasi ka reaguar nëpërmjet një postimi në Twitter ndaj sulmit kundrejt Salman Rushdie.

E pikërisht në atë postim edhe është kërcënuar.

Një mbështetës i sulmit ndaj Rushdie që në Twitter mbante emrin Meer Asif Asiz i ka shkruajtur shkrimtares: “Mos u shqetëso, e ke ti radhën”.

E njëjta llogari në Twitter, që thuhet se vinte nga Pakistani, kishte postuar gjithashtu mesazhe lavdëruese ndaj njeriut që sulmoi Rushdie në Nju Jork.

Rowling ndau një screenshot të kërcënimit. “Të gjithëve që dërgojnë mesazhe mbështetëse, faleminderit” .

Po ashtu bëri të ditur se policia po heton rastin.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult