Koronavirusi i merr jetën aktorit Mark Blum

Mark Blum, aktori i njohur për filmat “Desperately Seeking Susan” dhe “Crocodile Dundee”, ka vdekur për shkak të komplikimeve nga Covid-19. Blum ishte 69 vjeç.

Megjithëse ai ishte ndoshta më i njohur për filmin e vitit 1985, “Me dëshirë duke kërkuar Susan”, në të cilin luajti së bashku me Madonna-n dhe Rosanna Arquette, ai së fundmi u shfaq në mbështetje të roleve televizive në serialin HBO “Succession”, dramën e Netflix “You” dhe në Amazon “Mozart in the Jungle”.

Ai ishte një element kryesor në komunitetin e teatrit në New York, duke u shfaqur shpesh në Broadway.Blum ishte një lojtar i rregullt me Playwrights Horizons, një teatër jashtë Broadway në New York.

Kompania e kujtoi atë në Twitter: “Me dashuri dhe zemra të thyera, Mark Blum, një mik i dashur dhe një artist i mirënjohur, ndërroi jetë këtë javë. Faleminderit Mark për gjithçka që solle në teatrin tonë dhe në teatrot e gjithë botës. Do të na mungosh!”