Ky është filmi më i gjatë i realizuar ndonjëherë: Për ta parë duhet “të lini mënjanë” më shumë se 1 muaj

Ndërsa një film tipik zgjat nga 90 minuta deri në 2 orë, shumë regjisorë kryesorë kanë justifikuar me sukses krijimin e filmave të tyre artistikë në kinema që zgjasin deri në tre orë e më shumë.

Por a e dini se filmi më i gjatë i realizuar ndonjëherë thyen të gjithë kufijtë e kohëzgjatjes?

Filmi “Logistics” u shfaq në Suedi në vitin 2012, ai zgjat deri në 35 ditë e 17 orë.

“Logistics” nuk është një film standard i Hollivudit. Filmit eksperimental të konceptuar dhe drejtuar nga regjisorët suedezë Erika Magnusson dhe Daniel Andersson i mungon ndonjë strukturë konvencionale.

Siç thuhet në faqen e internetit të filmit, koncepti filloi me pyetjen, ”Nga vijnë të gjitha pajisjet?” Erika dhe Anderson u përpoqën t’i përgjigjen kësaj pyetjeje duke ndjekur ciklin jetësor të një vegël – një hapometri.

Historia fillon në një dyqan në Stokholm, ku shiten artikujt, më pas lëviz prapa për të gjurmuar rrugën drejt konsumatorit.

Filmi i çon shikuesit në një kamion, një tren, një anije të madhe kontejnerësh dhe më në fund në një fabrikë në qytetin e Kinës Bao’an./zhurnal.mk

ObserverKult


Lexo edhe:

FOTOGRAFI “TË PAPARA”: MOMENTE GJATË REALIZIMIT TË FILMIT “THE GODFATHER” MË 1972

“The Godfather” (Kumbari), pjesa e parë, u realizua në vitin 1972 me regjinë e Francis Ford Coppola. Ndërsa skenarin Mario Puzo. Filmi është i bazuar në romanin e njohur me të njëjtin titull, botuar për herë të parë në vitin 1969.

Ky është një film i cili bëri historinë duke vendosur standarde të reja për kinemanë amerikane.

Performanca e Marlon Brandos si Vito Corleone në vitin 1972 në “The Godfather” ishte një pikë kthese në karrierën e tij, transmeton “ObserverKult”.

Regjisori Francis Ford Coppola e bindi Brandon që t’i nënshtrohej një “ndryshimi”, dhe Brando pranoi ta bëjë. Ai përdori topa pambuku për të simuluar pamjen e fryrë të faqeve.

Filmi zhvillohet përballë rrugës 128 Mott në “Italinë e Vogël” të Nju-Jorkut.

Më poshtë mund t’i shihni disa foto të realizuara nga fotografët e New York Daily News, e që paraqesin momente nga realizmi i filmit në fjalë.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult