Lea Ypi rrëfen kalvarin e familjes së saj nën regjimin e Enver Hoxhës

lea ypi
Lea Ypi

Lea Ypi, autorja shqiptare dhe profesoreshë në Departamentin e Qeverisjes në “London School of Economics” në Londër, gjatë një interviste me gazetarin e “Financial Time”, Alex Rusell ka rrëfyer historinë e jetës së saj gjatë kohës së komunizmit.

Lea ka folur për “Të lirë”, librin e saj për Shqipërinë e rrënuar në diktaturë, për fëmijërinë, familjen dhe përpjekjet për liri.

Rrëfimi i shkrimtares për Financial Times:

Për të arritur në restorantin e vjetër të vilës ku do të hamë drekë, e ftuara ime më çon përgjatë një plazhi në kufi me qytetin e saj të fëmijërisë. Është një shtrirje mahnitëse e bregdetit Adriatik të Shqipërisë. Është gjithashtu një udhëtim në një korsi kujtese diktatoriale. Lea Ypi ka luajtur këtu, jashtë portit të Durrësit, në vitet 1980, në vitet e fundit të shtetit vetmitar të Enver Hoxhës. Pikërisht këtu, thotë ajo, si një vajzë e vogël, për herë të parë vëzhgoi njerëz nga perëndimi, të cilët qëndronin në hotelin e vetëm shtetëror në atë kohë për turistët, ku u “përplas” dhe për herë të parë me aromën e panjohur e kremit të diellit.

Teksa po kalonim në një lagje Art Deco (art dekorativ i viteve 1920 dhe 1930, i karakterizuar nga forma gjeometrike të sakta dhe të theksuara me ngjyra të forta), Ypi pa lartë në banesën e katiti të dytë dhe kujtoi vitet që luante jashtë saj. Prindërit janë kishin fshehur se ajo i përkiste familjes së nënës së saj. Pas luftës ajo u shpronësua nga komunistët dhe u bë një nga shumë gjërat që ishin shumë të rrezikshme për t’u diskutuar.

Tani banesa është sërish e familjes së saj. Ne ecim në heshtje, por jo për shumë kohë: kujtimtar i turpshëm i epokës komuniste, profesor në Shkollën Ekonomike të Londrës dhe kritik kryesor i kapitalizmit, Ypi është një burim argumenti, të qeshurash dhe idesh. Ajo niset për të treguar përsëri, këtë herë në një skelë të vjetër.

“Aty ikën nëna dhe vëllai im.” Skeleti duket kaq i pafajshëm në diellin e butë të pasdites. Në vitin 1997, gjashtë vite plot tension pas rënies së rendit të vjetër, ai i ri i pasurimit të shpejtë nga ana e tij shpërtheu. Ypi ishte në shtëpi një mëngjes marsi, ndërsa nëna dhe vëllai i saj iu bashkuan një turme të dëshpëruar pikërisht në atë skelë dhe ikën me një varkë në Itali për t’i shpëtuar anarkisë që përfshiu atdheun e tyre. Shumë që provuan atë rrugë u mbytën.

Rrota e historisë është rrotulluar shpejt në Shqipëri në tre dekadat e fundit, më shpejt se kudo tjetër në Evropë. Në fazat e fundit të luftës së ftohtë, vetëm Koreja e Veriut e rivalizoi atë për pastërtinë ideologjike dhe zellin totalitar. Regjimi i tij komunist ishte i fundit në Evropën Lindore që u shpërbë. Më pas erdhi kapitalizmi i shfrenuar, i cili çoi në skema piramidale, në shembjen e tyre, në tërbim dhe gati në një luftë civile.

Është një histori që Ypi e tregon në një kujtim të jashtëzakonshëm të shkruar nga këndvështrimi i një vajze idealiste të përkëdhelur nga realitetet e sundimit paranojak të Hoxhës  dhe më pas si një adoleshente kurioze që vëzhgon mundësitë kompromiset dhe rrugët e shkurtra të kapitalizmit të ëndërruar prej kohësh. Përvoja e shtyu atë të bëhej një pyetëse e pamëshirshme se çfarë do të thotë të jesh vërtet i lirë.

“Kam pasur këtë obsesion me lirinë gjatë gjithë jetës sime,” thotë ajo. Kemi mbërritur në destinacionin tonë, Vila Lule, e cila daton në vitet 1930, dhe jemi ulur në një oborr spanjoll duke parë detin.

“Unë u zhvendosa në perëndim dhe nuk e pashë të realizohej kjo ëndërr e madhe. Ose të paktën pashë që për disa u realizua, por për të tjerët jo. Në Shqipëri kishim këtë ide të madhe se kjo botë do të na jepte…dhe më pas kuptuam se në fakt nuk funksionon kështu.”

“Megjithatë u dha pak, apo jo?”, ndërhyrë. Duke qenë dëshmitar i shkretimit kulturor dhe ekonomik që la komunizmi si reportere e re në Evropën Lindore në vitin 1990, jam edhe më i interesuar për përgjigjen e saj.
“Mendoj se i dha liritë e gjeneratës së parë. Ekziston liria e mendimit, liria e shprehjes dhe liria e organizimit e kështu me radhë.” “Të cilat janë të mëdha. . .”

Po, jashtëzakonisht . . ” Ajo ndërpret trungun e saj të mendimeve për të qeshur me çmimin “e lartë” që duhet të paguajë për lirinë e shprehjes sot: trollët në rrjetet sociale që po atë ditë nisën një sulm të ri ndaj saj, duke e akuzuar se po tregton Shqipërinë.
Maître d’ ka ardhur për të marrë porosinë tonë. Ypi porosit peshk dhe një shishe verë të bardhë të freskët shqiptare. Ne ngritëm një gotë për lirinë dhe ëndrrat e fillimit të viteve 1990, kur e ardhmja dhe tregu i lirë dukeshin plot shpresë. Ajo tani është profesoreshë e teorisë politike në LSE dhe jep mësime për Marksiz, ndërsa dy vjet më parë ka nisur doktoraturën. Unë sugjeroj që është një specializim i jashtëzakonshëm për të, duke pasur parasysh kalvarin e familjes së saj nën Hoxhën, të dy gjyshërit e saj ishin të burgosur politikë, babai i saj për 15 vjet për “agjitacion dhe propagandë”. Ypi thotë se nëna e saj ende e thotë këtë. Por, duke parë që në moshë të re dështimin e versioneve ekstreme të të dy sistemeve në Shqipëri, Ypi donte të merrte në konsideratë një mënyrë alternative për një shoqëri. Kur u largua nga Shqipëria në fund të viteve 1990 për të studiuar në Universitetin Sapienza të Romës, ajo la mënjanë shpresat e prindërve të saj se mund të bënte një kurs më të prirur për tregti dhe në vend të kësaj u regjistrua për filozofi.

“Kam arritur te Marksi nga Hegeli dhe Kanti. Shumë njerëz pyetën: ‘Si mund të interesoheshit për Marksin duke pasur parasysh prejardhjen tuaj familjare?’ Nëna ime ishte plotësisht e fiksuar pas shqetësimit. . . Por për mua ishte e vështirë të thosha ‘po kthehem pas sepse familjes sime nuk do ta pëlqente këtë.’ Doja t’i eksploroja këto ide. Për mua Marksi nuk është as i shenjtë dhe as armik, në njëfarë mënyre”.

Ajo ka folur me shpejtësi marramendëse. Gjatë gjithë kohës kanë ardhur kamerierë me një pjatë pas tjetrës me karpacio, salmon të marinuar, kallamar etj. Mes entuziazmit për festën tonë në afresk dhe temperaturës 21 gradë celsius në janar, ne u zhytëm sërish në debatet që përfshiu Evropën Lindore pas rënies së Murit të Berlinit.

Argumenti i Ypit është se fatkeqësitë e diktaturave komuniste çuan në një baltë të padiskutueshme të kapitalizmit dhe një ngatërrim të demokracisë me tregun e lirë. Ajo donte, thotë ajo, “të përpiqej të tregonte se institucionet kapitaliste i japin fjalë lirisë, por nuk e realizojnë atë, sepse nuk realizojnë mundësi të barabarta për të gjithë. . . Historitë klasike të standardit Hayekian janë se ju keni shoqëri spontane. . . dhe tregu do të japë disi. Kjo është vetëm një humbje e kontrollit.”
Ypi, 42 vjeç, ka një përgjigje të thjeshtë për ata që sugjerojnë se ajo zbardh vitet e Hoxhës: lexoni librin. Ajo ka te drejte. Buzë të lira me detaje të mbushura me diamant të jetës nën komunizëm. Ai nxjerr në pah kompromiset, frikën dhe tradhtitë e një shteti të policisë sekrete, por është gjithashtu një kujtesë gjallëruese dhe humoristike se sa shumë mund të durojë shpirti njerëzor. Ka një sherr me fqinjët për pronësinë e një kanaçeje të zbrazët Coca-Cola, një objekt me arkë të jashtëzakonshme në Shqipërinë e zymtë të viteve 1980. Ekziston rregulla e mirësjelljes mbi radhët e ushqimit. Janë lojërat me fjalë që prindërit i luanin para saj për të ruajtur pafajësinë e fëmijërisë; kur i referoheshin marrëdhënieve të diplomave universitare, ky ishte kod për dënime të gjata në kampet e të burgosurve politikë.

Pra, cili sistem është më i mirë? Ypi nuk do të vizatohet. “Një nga gjërat që njerëzit keqkuptojnë në lidhje me librin është se ata mendojnë se unë po përpiqem të krahasoj socializmin dhe kapitalizmin dhe duke u përpjekur të them se njëra ishte më e keqe se tjetra. . . Por ju nuk po krahasoni like me like.

“Ajo që duhet të bëni është të merrni një sistem në vlerën nominale dhe të shihni se çfarë lloj angazhimesh ka dhe çfarë ideale u përpoq të realizonte. Pastaj shikoni se çfarë bën për njerëzit e zakonshëm dhe për të gjithë dhe më pas pyesni veten, a i përfaqëson ky sistem të gjithë apo jo? Dhe pastaj ju gjeni të metat dhe kritikoni sistemin.”

Natën e kaluar, i them asaj, e kisha rilexuar librin dhe kisha shënuar dy pasazhe që sugjeronin se ajo mendonte se komunizmi dhe kapitalizmi ishin po aq të këqij. Lexova një: «Familja ime e barazoi socializmin me . . . mohimi i atyre që donin të ishin. . . Liberalizmin e barazova me premtimet e thyera, shkatërrimin e solidaritetit, të drejtën për të trashëguar”. Filloj të shfletoj kopjen time për ekstraktin e dytë, por Ypi më paraprin, duke cituar nga kujtesa.

“‘Bota ime është po aq larg nga liria sa ajo që prindërit e mi u përpoqën t’i shpëtonin’. Kjo është shumë e rëndësishme”, thotë ajo. “Nuk bëhet fjalë për këto botë përballë njëra-tjetrës. Bëhet fjalë për këto botë përballë lirisë. Nuk është, është njëri më i mirë, është njëri më keq se tjetri. Bëhet fjalë për bërthamën e përbashkët me të cilën ata fillojnë, që është ky ideal i lirisë që të dy premtojnë ta realizojnë dhe të dështojnë për arsye të ndryshme.”

“Por a iu afrua më shumë lirisë?” “Unë nuk mendoj se ndodhi, jo.” “Pra, këtu do të thoshin luftëtarët e Luftës së Ftohtë, prisni një moment, jeni të çmendur!”

Ypi është e patrazuar. Është një “narrativë e vetëkënaqur”, thotë ajo, të sugjerosh se tregu i lirë e çon një shoqëri “më afër” lirisë së vërtetë. “Kjo ju mban prapa. Ju duhet të jeni vërtet radikal në kritikën tuaj [të shoqërisë] që të jeni në gjendje të ndërtoni më mirë. ”Kur sugjeroj se është një rrëfim i vetëkënaqur në të cilin shumë do të regjistroheshin, ajo kundërshton se varet nga kush po e shkruan historinë: “Njerëzit që humbën nuk i kanë treguar ende historitë e tyre.” Në fund të fundit, shton ajo – dhe unë jam dakord me të me gjithë zemër këtu – në të gjithë Evropën Lindore janë elitat e vjetra komuniste që dolën më së miri nga tranzicioni. “Ato u ricikluan në aparatin e ri. Ata u kthyen në një mënyrë tjetër. Ata thjesht ndryshuan ngjyrat. Njerëzit që fituan ishin njerëzit që mund të udhëtonin dhe kishin kontakte nga kohët e vjetra.”


E ndërpres për të kërkuar këshillën e saj në lidhje me protokollin shqiptar për të ngrënë goca deti, nëse duhet të rrëshqiten nga guaska. Gjatë gjithë kohës maître d’ është pezull. Ai ka një salcë me një grilë të madhe të kuqe të mbuluar me kripë. Një tjetër kamerier mban një taban në një salcë limoni. Ypi është e para që qeshi me mundësinë e parodisë së saj si socialiste shampanje. Por ajo ka edhe një pikë më serioze.

“Ndonjëherë njerëzit më thonë: ‘Si mund t’i shkruani këto gjëra për kapitalizmin? Ju jeni në LSE, ju keni arritur qartë, ju jeni një nga fituesit.’ Unë them se kjo është e gabuar. Ju nuk mund të bazoni një argument në historinë e një individi. Historia tjetër në librin tim është e shoqes sime që shkoi në shkollë me mua dhe që humbi nënën e saj, dhe babai i saj humbi punën, dhe ajo humbi plotësisht dhe përfundoi si viktimë e trafikimit seksual.”

Në fillim të viteve 1990, që atëherë jetoja në Rumani, unë isha mes shumë njerëzve të përfshirë në idenë se liberalizmi kishte fituar një herë e përgjithmonë. Socializmi dukej i dorëzuar në të kaluarën – dhe e meritonte. Por, duke parë prapa, i them Ypit, gjithnjë e më shumë e kam gjetur veten duke pyetur nëse perëndimi në tërësi nuk ishte shumë hubrist në qasjen e tij ndaj vendeve ish-komuniste.

Më kujtohet përshkrimi i saj i zymtë në librin “Pa një ekspert tranzicioni” holandez i cili mbërriti në Shqipëri në fillim të viteve 1990 me siguri të pafundme dhe “një gazetë rozë e quajtur Financial Times”. Ai personifikoi ithtarët e programit të rregullimit strukturor që po derdheshin në rajon dhe që thjesht e dinin më mirë, kur në mënyrë ideale do të kishte pasur një rrugë të mesme midis të shkuarës dhe terapisë shokuese të së resë. Ypi tund me kokë dhe ankohet për idenë e atëhershme mbizotëruese “një madhësi për të gjithë” për drejtimin e një ekonomie. “Njerëzit menduan se të gjithë janë të zemëruar me qeverinë e tyre dhe ata duhet të jenë të zemëruar me gjithçka. Idetë e lirisë politike dhe ekonomike u ngatërruan – dhe kjo duhet të ndahet.”
I drejtohem Vladimir Putinit. A nuk i ka kapitalizuar ai gabimet dhe arrogancën e perëndimit pas rënies së Bashkimit Sovjetik? Ypi është dakord, duke përmendur gjithashtu trajektoren e liderit të Hungarisë Viktor Orban. “Për mirë apo për keq, ajo që ofron Orban, ajo që ofron Putini, është një alternativë, dhe ata shpesh luajnë kartën e kontrastit me liberalët dhe me globalizimin e dështuar e kështu me radhë. Dhe për shkak se nuk ka një projekt të iluminuar alternativ në të cilin të gjithë mund të jenë në bord dhe të zhvillohen si një projekt demokratik, që ju lë në duart e autoritarëve.”

I përforcuar nga drejtimet tona kryesore, vendos se është koha për të ngritur një mbrojtje më të fortë të qëndrueshmërisë së kapitalizmit liberal. Parashikoj se do të përballojë stuhinë aktuale.

Ypi nuk do të ketë asgjë. “Kjo sepse nuk e ka pushtuar ende të gjithë botën. . . Është e vërtetë që ka një kapacitet për t’u përshtatur dhe mbijetuar e kështu me radhë, por do të arrijë kufirin e saj. Ne nuk e dimë se kur dhe si dhe në çfarë forme do të na godasë, por me siguri do të na godasë.”

Dielli ka filluar të perëndojë. Ne shikojmë drejt Italisë. Një mace po mjaullion në këmbën time. Kërkon kokën e peshkut që sapo është paraqitur në tryezën tonë. Kamarieri thotë se është një delikatesë vendase që mund të dëshiroj ta ha ose ta marr në shtëpi. Unë e refuzoj ofertën, por ne pranojmë sugjerimin e tij për një pjatë me bakllava, sherbet, semifredo dhe strudel në shtëpi. Pastaj me kafe, pas një rrëmuje të sjellshme, një amaretto për secilin prej nesh është.

Një dolli për gjyshen e Ypit, një figurë madhështore në Lirë dhe subjekt i librit të saj të ardhshëm. Ajo lindi në një familje elitare në kastën sunduese osmane dhe jeta e saj u mbulua nga Belle Époque dhe ngritja e fashizmit dhe më pas makthi i sundimit të Hoxhës.

“Ajo ishte Kantianja e parë që takova. Ajo e urrente dogmën, por gjithashtu nuk ishte skeptike dhe më thoshte të besoja gjithmonë në diçka”, thotë Ypi. “Ajo gjithashtu më rriti me një përbuzje të plotë për pasurinë e grumbulluar. Ajo e kishte parë të zhdukej.” Bashkëshorti i saj, gjyshi i Ypit, ishte socialist i burgosur nga Hoxha. Ypi pëlqen t’i citojë nënës së saj përvojën e tij si një rast studimi, “për t’u përpjekur ta bëjë atë të kuptojë se nuk është sikur çdo e majtë është e majta totalitare”.

E takoi nënën e saj për pak kohë atë mbrëmje në periferi të kryeqytetit Tiranë. Ajo ka qenë duke u kujdesur për vajzën katërvjeçare të Ypit, njërin nga tre fëmijët e saj, dhe të tre janë nisur për në Kosovën fqinje për një ngjarje libri. Teksa nisen për në kufi, kthehem në Tiranë duke menduar për atë që tha Ypi kur e pyeta nëse nëna e saj pajtohej fare me pikëpamjet e saj të majta.

“Ajo mendon se jam një utopiste që mendoj për idealet e lirisë dhe nuk mendon vërtet për kufizimet e botës reale,” më tha Ypi. Unë jam me nënën e saj për këtë. Por unë gjithashtu besoj se Ypi ka shkruar një rrëfim magjik, të përjetshëm dhe të rëndësishëm se si ishte jeta në të vërtetë nën komunizëm – dhe se pyetjet e saj bashkëkohore ia vlen të bëhen./shqiparja.com


Lexo edhe:

ANKOHET LEA YPI: NË SHQIPËRI PO MË OFENDOJNË, AKUZOJNË, SHPIFIN…