Lista e plotë e nominimeve “Brit Awards 2022″

Brit Awards 2022

Së fundmi është publikuar lista e nominimeve  për ceremoninë  e ndarjes së  çmimeve “Brit Awards 2022”.

Këngëtarët Adele, Dave, Ed Sheeran dhe Little Simz kryesojnë nominimet, me katër secila, të ndjekur nga Sam Fender dhe Central Cee, të cilët secili kanë nga tre. Fituesit do të shpallen në Londër më 8 shkurt 2022.

Lista e plotë e të nominuarve:

Albumi i vitit

Adele – 30
Dave – We’re All Alone In This Together
Ed Sheeran – =
Little Simz – Sometimes I Might Be Introvert
Sam Fender – Seventeen Going Under

Artisti i vitit

Adele
Dave
Ed Sheeran
Little Simz
Sam Fender

Grupi më i mirë

Coldplay
D-Block Europe
Little Mix
London Grammar
Wolf Alice

Kënga e vitit

A1 & J1 – Latest Trends
Adele – Easy On Me
Anne-Marie, KSI & Digital Farm Animals – Don’t Play
Becky Hill & David Guetta – Remember
Central Cee – Obsessed With You
Dave ft Stormzy – Clash
Ed Sheeran – Bad Habits
Elton John & Dua Lipa – Cold Heart (Pnau Mix)
Glass Animals – Heat Waves
Joel Corry, Raye & David Guetta – Bed
KSI – Holiday
Nathan & 220Kid & Billen Ted – Wellerman
Riton, Nightcrawlers & Mufasa – Friday
Tion Wayne & Russ Millions – Body
Tom Grennan – Little Bit Of Love

Artisti i ri më i mirë

Central Cee
Griff
Joy Crookes
Little Simz
Self Esteem

Artisti më i mirë ndërkombëtar

Billie Eilish
Doja Cat
Lil Nas X
Olivia Rodrigo
Taylor Swift

Grupi më i mirë ndërkombëtar

Abba
BTS
Maneskin
Silk Sonic
War On Drugs

Kënga më e mirë ndërkombëtare

ATB / Topic / A7S – Your Love (9PM)
Billie Eilish – Happier Than Ever
Ckay – Love Nwantiti (Ah Ah Ah)
Doja Cat ft SZA – Kiss Me More
Drake ft Lil Baby – Girls Want Girls
Galantis, David Guetta & Little Mix – Heartbreak Anthem
Jonasu – Black Magic
Kid Laroi & Justin Bieber – Stay
Lil Nas X – Montero (Call Me By Your Name)
Lil TJ & 6lack – Calling My Phone
Maneskin – I Wanna Be Your Slave
Olivia Rodrigo – Good 4U
Polo G – Rapstar
Tiesto – The Business
The Weeknd – Save Your Tears

“Brits Rising Star”

Holly Humberstone – Winner
Bree Runway
Lola Young
Best dance
Becky Hill
Calvin Harris
Fred Again
Joel Corry
Raye

Rock/alternativë më e mirë

Coldplay
Glass Animals
Sam Fender
Tom Grennan
Wolf Alice

R&B/pop më i mirë

Adele
Dua Lipa
Ed Sheeran
Griff
Joy Crookes

Hip-hop/grime/rap më i mirë

AJ Tracey
Central Cee
Dave
Ghetts
Little Simz

Producenti i vitit

Shpallet në janar të 2022

Tekstshkruesi i vitit 

Shpallet në janar të 2022/lapsi.al

ObserverKult

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Lexo edhe:

PUBLIKOHET LISTA E PLOTË, JA NOMINIMET PËR “ÇMIMET EMMY 2021”