Mbyllet Machu Picchu, një nga ikonat e turizmit botëror

Machu Picchu një nga ikonat e turizmit, jo vetëm peruan, por edhe botëror është mbyllur për një kohë të pacaktuar për turistët.

Shkak për mbylljen e atraksionit turistik janë bërë protestat e vazhdueshme në Peru kundër kreut të shtetit.

Qeveria në reagimin e saj tha se e mori vendimin për të mbrojtur turistët dhe qytetarët e saj.

Qindra njerëz, kryesisht të huaj, mendohet se aktualisht janë të bllokuar në zonë.

Peruja është përfshirë gjatë muajve të fundit nga protesta të dhunshme, të cilat filluan pasi lideri i mëparshëm u rrëzua.

Demonstruesit po kërkojnë zgjedhje të reja dhe kërkojnë që presidentja e re Dina Boluarte të largohet, gjë që ajo deri më tani ka refuzuar ta bëjë.

Në përleshjet e fundit, rrugët u bllokuan dhe policia hodhi gaz lotsjellës ndaj demonstruesve, të cilët kundërshtonin forcat e sigurisë duke i qëlluar me gurë.

Turistët e bllokuar në Machu Picchu janë të fundit që e shohin veten të paaftë për t’u larguar, pasi dhe më herët protestuesit kanë bllokuar linjat e transportit.

Muajin e kaluar, autoriteteve iu desh të shpëtonin qindra turistë nga aty pranë, të cilët ishin bllokuar për ditë të tëra.

Mbyllja e së shtunës vjen pasi shërbimet hekurudhore në vend u pezulluan, pasi traseja u dëmtua nga demonstruesit.

Në një deklaratë, ministrja e Kulturës së Perusë tha se ata që kishin blerë tashmë bileta do të mund t’i përdorin ato pas përfundimit të demonstratave ose do të rimbursoheshin./gazetatema

ObserverKult


Lexo edhe:

RREZIKOHET STATUSI I GJIROKASTRËS SI PASURI BOTËRORE: SHTETI SHQIPTAR NUK KA RAPORTUAR NË UNESCO ASNJË VENDIM…

Gjirokastra do të diskutohet në sesionin e radhës të Komitetit të Trashëgimisë Botërore mbajtur nga UNESCO, por mënyra se si i bën punët qeveria shqiptare dhe problemet që kanë dalë me bypass-in e parë, po kërcënohet seriozisht statusi i Gjirokastrës si pasuri botërore…

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult