Mijëra sy do ta ndjekin ‘live’: Bocelli performon të dielën në katedralen Duomo

Legjenda e operës italiane do të japë një koncert të dielën në katedralen historike Duomo në Milano, Itali, që do të transmetohet drejtpërdrejt në YouTube.
Katedralja është e mbyllur për publikun në mes të pandemisë së koronavirusit, kështu që Bocelli do të performojë në hapësirën bosh.

Andrea Bocelli do ta bëjë ditën e shënuar të Pashkëve më lartësuese me “një mesazh dashurie, shërimi dhe shprese”, ndërsa bota po kalon një krizë globale shëndetësore. Organisti i katedrales Emanuele Vianelli do të jetë shoqërimi i vetëm i Bocellit, dhe së bashku ata do të interpretojnë këngë shpirtërore si “Ave Maria” dhe “Sancta Maria”.

“Bocelli: Muzika për shpresë” është planifikuar të zhvillohet në orën 7 të mbrëmjes, pasnesër. Performanca live do të shihet ekskluzivisht në kanalin YouTube të Bocelli-t.

“Në ditën në të cilën ne festojmë besimin në një jetë që triumfon, unë jam i nderuar dhe i lumtur t’i përgjigjem” PO “ftesës së qytetit dhe Duomo të Milanos,” – tha Bocelli në një deklaratë të martën.

 “Unë besoj në forcën e lutjes së bashku; Unë besoj në Pashkën e krishterë, një simbol universal i rilindjes për të gjithë, pavarësisht nëse janë besimtarë apo jo, me të vërtetë kemi nevojë tani. Falë muzikës, transmetuar live, duke mbledhur miliona duar të kapura kudo në botë, ne do të përqafojmë këtë zemër të plagosur të Tokës së plagosur, këtë falsifikim të mrekullueshëm ndërkombëtar që është arsyeja për krenarinë italiane … Do të jetë një gëzim për ta dëshmuar atë, në Duomo, gjatë festimit të Pashkëve që ngjall misterin e lindjes dhe rilindjes, “– shtoi më tej lehjenda e operas.. ObserverKult