Misteret e jetës së Pjetër Marubit: Erdhi nga Italia në Shkodër dhe u bë fotograf

Të gjithë kanë kuriozitet për vendin se ku u bë fotograf i madhi Pjetër Marubi dhe padyshim këtë dhe shumë “sekrete” i ka zbuluar në emisionin “Pas Mesnate” në ABC News, drejtori i Muzeut Fotografik “Marubi”, Luçian Bedeni.

Ky i fundit është ndalur në detaje, duke treguar gjithçka nga ardhja e Marubit për herë të parë në Shqipëri, më konkretisht në Shkodër dhe deri te ndihma që i dhanë dy djemtë e kopshtarit për t’u bërë fotograf.

“Nëse të gjithë ne e kemi ditur që Pjetër Marubi e nis rrugëtimin e tij duke mbërritur në Vlorë dhe më pas në Durrës, pas Durrësit, ai vjen dhe vendoset në Shkodër, ai nuk vjen nëpërmjet Korfuzit. Ka të dhëna të reja që të çojnë në një shtegtim tjetër.

Këto janë dy gjëra që po jua them për herë të parë. Shumë shpejt do të dalë një film dokumentar për jetën e Pjetër Marubit, i cili do të realizohet në bashkëpunim me Festivalin e Filmit të Piaçensës.

Dokumentari bazohet në studimin tim të doktoraturës. Për jetën e Pjetër Marubit më është dashur të realizojë një punë në një farë mënyre të një detektivi policie për të zbuluar të gjitha detajet e jetës.

Pjetër Marubi vjet nëpërmjet liqenit të Shkodrës dhe në tetorin e 1858 zbarkon në Shkodër. Edhe sa ju thash, është vërtetuar me dokumente.

Të gjithë kanë një kuriozitet për vendin ku u bë fotograf, Pjetër Marubi dhe për këtë kanë një kontribut shumë të madh dy vëllezërit Kodheli, Matia dhe Keli.

Që të dy fëmijët janë të kopshtarit të Pjetrit, i cili nuk kishte thjesht rolin e kopshtari të rëndomtë, por një skenografi që Pjetri e kishte marrë për shkrepjet e tija të para”, u shpreh Bedeni.

Videon mund ta shikoni KËTU:/abcnews.al

ObserverKult  


irma libohova

Lexo edhe:

IRMA LIBOHOVA: KËNGA E NËNËS (TEKSTI DHE MUZIKA)

Edhe pas 40 vjet karrierë në muzikë, Irma Libohova vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes me krijimet e saja artistike. Me zërin e vlerësuar dhe me stilin e saj unik, Irma Libohova mbetet ikonë mes një brezi artistësh që i dhanë shumë skenës së muzikës shqiptare ndër vite.

Me dekada karrierë muzikore, Irma Libohova ka një repertor shumë të pasur të këngëve, ku nuk mungojnë pjesëmarrjet dhe çmimet në festivale të ndryshme. 

Që nga edicioni i 17-të i Festivalit të RTSH-ës, Irma Libohova çdo vit ka marrë pjesë në këtë festival, deri në edicionin e 40-të të tij.

Në vazhdim ju sjellim tekstin e këngës “Kënga e nënës”:

Kur isha fëmije në klasn’ e parë
U ula ngadalë në abetare
E ç’ngyra u hapën në fletë
Si lëndina

Ja e para fjalë erdhi nëna
Nëna ime thashë aty brenda
Imja gjersa ish aq e bukur,

Nënëz-o

Ngyrat përreth saj hidhnin valle
Ish si në shtëpi e n’abetare
Ish në shpirtin tim kaq e madhe, nënëz-o

Nënë, zëri yt kënga jote
Ku s’na ndoqi pas nëpër botë
Rriti o djem-o ju do bota
Dhe të bukur edhe luftëtare

Vajza tona kush i ka vallë
Shqipërisë i rrinë si gjerdane
Nënat tona gaz i pa prerë
Këngë e tyre s’ndalet asnjëhere

U rritëm ngadalë si llastarë
Me puthjen e nënës në ballë
Në rrudhat e tyre ne bëmë shtigjet tona

Ecëm ne në jetë edhe u zbardhëm
për atë fëmijë, neve mbetëm
por veç fjala nënë nuk njeh moshë
Asnjëherë

Tekstin e këngës mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult