Misteri i vdekjes së aktores së njohur, i shoqi ndërroi jetë pesë muaj pas saj

Aktorja Brittany Murphy ndërroi jetë në moshën 33 vjeçe dhe shkaku i vdekjes së saj është ende një mister edhe sot.

Sipas mediave amerikane, Brittany u gjet e vdekur në dyshemenë e tualetit në dhjetor 2009 në shtëpinë e saj në Los Angeles.

Nëna e saj Sharon Murphy zbuloi detajet e vdekjes dy vjet më vonë, të cilat tronditën publikun.

Sharon tha se Brittany u ankua për dhimbje të forta barku 10 ditë para se të vdiste dhe kishte simptoma të ngjashme me gripin.

“Ajo ishte shtrirë në tarracë dhe po përpiqej të merrte frymë. Unë i thashë asaj,” Zemër, çohu “dhe ajo tha,” Mami, nuk mund të marr frymë. Më ndihmo. Më ndihmo”, tha Sharon.

Aktorja gjithashtu u ankua për dhimbje stomaku në mëngjes, pas së cilës ajo shkoi në tualet. Nëna e saj e gjeti atë pa ndjenja pas gjysmë ore.

Një ambulancë mbërriti shpejt, por fatkeqësisht, nuk kishte ndihmë për të.

Pas autopsisë, u njoftua se vdekja e aktores ishte e natyrshme.

Ditën tjetër, zyra e mjekut tha se ajo vdiq nga një kombinim i pneumonisë akute, mungesës së hekurit dhe një mbidozë ilaçesh që ajo përdori për problemet e shëndetit mendor.

Më vonë doli në publik informacioni se ajo vdiq nga bakteri Staphylococcus aureus.

Por gjithashtu u pohua se gjendja e saj shëndetësore mund të ishte përmirësuar nëse do të kishte kërkuar ndihmën e një mjeku me kohë.

Burri i saj Simon Monjack u nda nga jeta pesë muaj pas vdekjes së aktores dhe u gjet nga Sharon Murphy.

Një autopsi konfirmoi se ishte pneumoni dhe anemi, ashtu si e gruas së tij.

Me sa duket, Simon gjithashtu ka kombinuar ilaçe të ndryshme.

Një nga raportet për vdekjen e këtij çifti të martuar deklaron se shkaku i mundshëm i vdekjes ishte myku helmues.