Ndahet nga jeta aktori i njohur

Aktori Henry Silva, i njohur për paraqitjen në filmat Ocean’s 11 ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare. Lajmi u konfirmua nga djali i tij për The Hollywood Reporter.

Sipas djalit të tij, Scott, ai vdiq nga shkaqe natyrale.

Deana Martin, vajza e aktorit, Dean Martin shkroi një postim prekës në Twitter.

“Zemrat tona janë thyer për humbjen e mikut tonë të dashur Henry Silva. Një prej burrave më të mirë, më të sjellshëm dhe më të talentuar që kam pasur kënaqësinë ta quaj mikun tim”, shkroi ajo. “Ne të duam Henry, do të na mungosh.”

Silva u shfaq së bashku me Frank Sinatra në vitet 1960 në Ocean’s 11, në të cilën ai portretizoi një hajdut kazinoje në Las Vegas. Ai gjithashtu u bashkua me Sinatra për tre filma të tjerë. Aktori vazhdoi të shfaqej në xhirimin e Ocean’s 2001, në të cilin luajti një spektator boksi.

Gjatë gjithë karrierës së tij, Silva u shfaq në mbi 130 projekte, duke përfshirë filma si The Return of Mr. Moto, The Italian Connection, The Boss and Weapons of Death. Ai gjithashtu drejtoi disa filma të tjerë në Evropë, sipas Deadline.


Lexo edhe:

VDIQ PROFESORI I NJOHUR SHQIPTAR

Profesori dhe themeluesi i Fakultetit të Ekonomisë në Universitetin “Eqrem Çabej”, Naxhi Mamani është ndarë nga jeta.

Lajmin e trishtë e jep familja dhe intelektualë të Gjirokastrës, të cilët shkruajnë për ikjen e një njeriu me vlera.

Profesori i Ekonomisë Naxhi Mamani lindi në 7 qershor 1944 në Gjirokastër. Në moshën 78-vjeçare ai ka ndërruar jetë si pasojë e një sëmundje të rëndë dhe të pashërueshme, e cila e mundonte prej kohësh…