Ndahet nga jeta kompozitori i njohur, Burt Bacharach

Kompozitori dhe fituesi i çmimeve “Oscar”, Burt Bacharach ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare, ditën e djeshme në Los Anxhelos.

Bacharach njihet për hitet e tij nga vitet 1950 deri në shekullin 21 dhe muzika e tij dëgjohej kudo.

Fituesi i Oscar triumfoi në shumë forma të artit. Ai fitoi tetë herë Grammy.

Gjithashtu mori dy çmime Oscar në 1970, për këngën “Butch Cassidy and the Sundance Kid”. Po ashtu edhe për këngën “Raindrops Keep Fallin’ on My Head” (ndarë me Davidin)./boldnews

ObserverKult


Lexo edhe:

SHPALLËN NOMINIMET PËR OSCARS 2023, FILMI GJERMAN NË GARË PËR 8 ÇMIME

Janë shpallur nominimet për çmimet Oscars 2023. “All Quiet on the Western Front” është filmi më i spikatur në këtë edicion, një produksioni i cili është kandidat për 8 çmime.

Ky produksion gjerman i regjisorit Eduard Berger bazohet në bestsellerin me të njëjtin emër nga Erich Maria Remarque dhe tregon historinë tronditëse të një ushtari të ri gjerman në Frontin Perëndimor të Luftës së Parë Botërore.

ilmi që pati premierën në shtator të vitit që lamë pas është nominuar në kategoritë: Filmi më i mirë në gjuhë të huaj, Grim, Tingull, Skenar i Përshtatur, Skenar Origjinal, Muzikë Origjinale, Efekte Vizuale, Kinematografi dhe Dizajn Produksioni.

Teksa të tjerë filma janë po ashtu në garën për të rrëmbyer një OSCARS në këtë edicion.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult