Ndahet nga jeta regjisori i njohur

Ndahet nga jeta në moshën 91-vjeçare regjisori francez, Jean-Luc Godard. Lajmin e ka bërë të ditur gazeta “Liberation”.

Figura kyçe e Nouvelle Vague, në karrierën e tij ka marrë çmime të shumta, nga Palma e Artë speciale në Kanë, Luanin e Artë për Arritje të Përjetshme dhe Luanin e Argjendtë në Festivalin e Filmit të Venecias, Césarin dhe Leopardin e Nderit dhe Jetën deti tek Oscar në 2010.

Godard bënte filma dhe fliste me një “liri radikale për t’u admiruar”. Kundërshtarët e fajësuan se kishte bërë një kinema të pakuptueshme, pa menduar për shikuesin. Ai ka realizuar mbi 150 vepra duke përfshirë filma dhe video.

Ndër më të famshmit, ajo që konsiderohet si manifesti i Nouvelle Vague, “A Bout De Souffle“ (Fryma e fundit), xhiruar në vitin 1960, me protagonistë Jean-Paul Belmondo dhe Jean Seberg.

Më pas vjen “Përbuzja”, me Brigitte Bardot dhe Michel Piccoli, “Pierrot le fou” (“Banditi i 11 “), përsëri me Jean-Paul Belmondo, dhe “Su salvi chi chi (jeta)”, me Isabelle Huppert.

“Megjithë origjinën e tij të pasur (i lindur në një familje pariziene të klasës së mesme të lartë me origjinë zvicerane), mbetet një shembulli i një kineasti revolucionar dhe antiborgjez që përdori kamerën si një mjet investigimi.

Ai i afrohet kinemasë nëpërmjet kritikës, duke shkruar për të famshmen “Cahier du cinéma” dhe nga një bashkëpunim me François Truffaut sjell filmin e tij artistik, “A Bout De Souffle“.

Kjo periudhë e hershme deri në vitin 1967 do të shohë një aktivitet të vrullshëm që do të udhëheqë madje edhe publikimin e 16 filmave që bëjnë histori, duke përfshirë “Le petit soldat”, “Une femme est une femme “,” Le mépris “,” Bande à part “,” Une femme mariée“,” Weekend “,” Deux ou trois choses que je sais d’elle“.

Pas një periudhe të errët rikthehet në kinemanë e viteve ’80 me tituj që do të zgjojnë “polemika dhe skandal” si, “Passion”, “Prénom Carmen”, “Je vous salue, Marie”, “Detective”, deri në “Nouvelle Vague”.

Prej këtu fillon faza e fundit e karrierës së tij: “Le livre d’image”, e prezantuar në Festivalin e Filmit në Kanë në vitin 2018 mori një Palmë të Artë speciale.

Në Croisette gjithashtu fitoi çmimin e jurisë në vitin 2014 për “Adieu au langage”. Ai gjithashtu fitoi në Berlinale me “A bout de suffle”, “Une femme est une femme” dhe “Masculin-Féminin”. Në Venecia ka fitoi Luanin e Argjendtë për “Vivre sa vie”, “La chinoise” dhe atë të artë për “Prénom”.

Ai mori Césarin dhe Leopardin e Nderit dhe u nderua me Oscar për Arritje të Përjetshme në 2010.


Lexo edhe:

NDAHET NGA JETA AKTORI I NJOHUR, PËSOI SULM NË TRU

ObserverKult