Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur, Kenzaburo Oe

Fituesi japonez i çmimit Nobel në Letërsi, Kenzaburo Oe, është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare, ka njoftuar botuesi i tij.

Oe, ishte një nga figurat më të rëndësishme në letërsinë moderne japoneze, i dyti japonez pas Yasunari Kawabata, që u nderua me Çmimin Nobel për Letërsinë në vitin 1994, transmeton ‘gazetashqip’.

Puna e tij u ndikua nga letërsia franceze dhe amerikane, ndërsa temat e tij trajtojnë çështjet sociale, politike dhe probleme filozofike. 

ObserverKult

Kenzaburo Oe

Lexo edhe:

NDAHET NGA JETA AKTORI I NJOHUR, ROBERT BLAKE