Ndërron jetë aktorja e njohur

Aktorja Dorothy Steel, e njohur për rolin e saj në filmin “Black Panther”, ka ndërruar jetë në moshën 95-vjeçare.

Sipas ‘People’, aktorja vdiq në shtëpinë e saj në Detroit dhe vdekja e saj u konfirmua nga agjentja, Cindy Butler, transmeton ‘lapsi.al’.

Steel ishte përfshirë edhe më parë në prodhimin e filmit të ‘Black Panther: Wakanda Forever’, i cili i filloi xhirimet në qershorin e kaluar. Dhe më pas ajo u dërgua përsëri në qytetin e saj të lindjes për të kaluar kohë me familjen.

Dorothy më parë ka treguar se ishte nipi i saj, i cili e inkurajoi për të marrë pjesë në këtë projekt.

——————————————————————————————-

LEXO EDHE: NDËRRON JETË NË MOSHËN 58-VJEÇARE AKTORI I NJOHUR

Hollivudi po mban zi për humbjen e një personi të veçantë nga seria dramatike e HBO-së, “Oz”, Granville Adams.

Adams vdiq në moshën 58-vjeçare, pas një beteje të gjatë me kancerin.

Lajmi u konfirmua nga miq të shumtë, duke përfshirë producentin ekzekutiv të serisë “Oz”, Tom Fontana.

Kirk Acevedo, aktori tjetër nga “Oz”, shkroi. “Humba vëllain tim sot pas një beteje me kancerin”.

Adams njoftoi betejën e tij në mediat sociale me postimin e tij të fundit të ndarë. Nga ajo që duket se ishte dhoma e tij e spitalit në gusht, transmeton ‘zeri.info’.

Aktori u shfaq në të gjashtë sezonet e “Oz”, së pari në një rol mysafir dhe më vonë u ngrit tutje.

Krijuesit e serisë “Oz”, Tom Fontana dhe Dean Winters. Filluan një fushatë “GoFundMe”. Në fillim të vitit për të ndihmuar Adamsin të paguajë shpenzimet mjekësore.

Fushata kishte mbledhur 99.800 dollarë, duke tejkaluar objektivin e saj prej 69.500 dollarësh. Megjithëse ajo mbeti aktive pasi Adamsi vazhdoi të kërkonte trajtim.

“Siç e dini shumë, miku dhe vëllai ynë Granville Adams është diagnostikuar me kancer”, shkroi Fontana në “GoFundMe” në janar.

“Në vetëm disa muaj faturat mjekësore janë rritur në nivele astronomike. Jo vetëm që ai duhet të luftojë këtë sëmundje të pamëshirshme, por tani ai duhet të mbulojë edhe faturat e spitalit që kompania e sigurimeve nuk pranon t’i paguajë”.