Nëse keni pyetur ndonjëherë, këto janë pesë qytetet ku janë xhiruar më së shumti filma

Setet e filmave dhe lokacionet e xhirimeve kanë frymëzuar udhëtarët për vite me radhë, duke i bërë ata të udhëtojnë nëpër botë në kërkim të asaj rruge specifike, asaj lagjeje apo atij peizazhi që ka bërë breza të tërë të ëndërrojnë.

Kuoni.co.uk analizoi pothuajse 3500 destinacione xhirimesh me synimin për të zbuluar vendin që pret numrin më të madh të vendndodhjeve, duke hartuar renditje të ndryshme.

San Francisko, SHBA: 59 filma të xhiruar

Me qendra tregtare, financiare dhe kulturore e Kalifornisë Veriore në Shtetet e Bashkuara renditet e pesta San Francisko.

Stilet e ndryshme arkitekturore që e dallojnë qytetin dhe peizazhet e tij kanë qenë shpesh protagonistë të së shumë filmave.

Paris, Francë: 99 filma të xhiruar

E Parisi, kryeqyteti dhe qyteti më i populluar i Francës, i përcaktuar shpesh nga turistët si “qyteti më romantik në botë”, ndodhet në vendin e katërt në këtë renditje.

Arkivi që përmban monumente të shumta me vlera të pallogaritshme historike dhe artistike.

Qyteti siguroi mjediset për shumë filma.

New York: 319 filma të xhiruar

Qyteti më i populluar në Amerikë, New York, renditet i treti në këtë renditje.

Është një nga qytetet më të rëndësishme për ekonominë kombëtare dhe shpesh është zgjedhur si vend për shumë filma. Bëhet fjalë për New York .

Londër: 529 filma të xhiruar

Londra, zë vendin e dytë në këtë renditje. Ajo konsiderohet një destinacion i përsosur për kineastët në të gjithë botën, falë arkitekturës së saj karakteristike.

Los Angeles: 543 filma të xhiruar

Los Angeles është në vendin e parë në këtë renditje.

Qyteti më i madh në shtetin e Kalifornisë dhe qyteti i dytë më i populluar në Shtetet e Bashkuara pas qytetit të Nju Jorkut është në fakt qendra e biznesit tregtar, financiar dhe kulturor të Kalifornisë së Jugut.

Hollivudit, një ëndërr për aktorët dhe regjisorët aspirantë, shtëpia e shumë të famshëmve, qendër kulturore e industrisë së filmit për gati një shekull./RTSH

ObserverKult


Lexo edhe:

DEMIR HYSKJA PARA VDEKJES: ME FILMAT TANË BESUAM SE PO I SHËRBENIM NJË KAUZE TË MADHE, POR…

Demir Hyskja, gjatë gjithë karrierës së tij ka luajtur rreth 60 role në skenën e teatrit dhe rreth 40 role në filma. Ky “Artist i Popullit” ka luajtur edhe në skenat ndërkombëtare si në Gjermani, Francë, Itali, Rumani e gjetkë.

Që nga roli i dramës “Tokë e përgjakur”, ku ka luajtur edhe i madhi Kadri Roshi, Demir Hyskja kujton jo pa nostalgji rolin e parë në një film. Ishte roli i Mytesarifit të Durrësit në filmin “Nëntori i Dytë”.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult