Njëmbëdhjetë filmat e mahnitshëm që janë injoruar nga “Oscars”, por jo edhe nga shikuesit dhe kritikët e filmave

Çmimet “Oscars” parashihet që t’u ndahen filmave më prestigjiozë. Por Akademia injoron filma të shkëlqyeshëm çdo vit e shumë prej tyre nominohen për çmime të tjera dhe madje fitojnë disa prej tyre.

Bright Side këtë herë deshën të tërheqin vëmendjen me filmat që nuk morën vëmendjen e Akademisë, por fituan mbi kritikët dhe morën çmime të tjera.

1. The Rider

IMDb: 7.5

Në fillim, ky film mund të duket si një histori e thjeshtë për jetën e një djali nga Sh.B.A.: ai plagoset, detyrohet të heqë dorë nga karriera e tij e stërvitjes së kalit dhe të kthehet në një rezervë indiane. Por, gjatë rrjedhës së filmit, ne e kuptojmë se kjo nuk është vetëm një dramë për jetën e vështirë të dikujt. Ky person është në kërkim të identitetit të tij në film. Falë nënkërkesës filozofike, filmi është i qartë për këdo, pa marrë parasysh se nga jeni. Sepse të gjithë përpiqen të gjejnë vendin e tyre në këtë botë.

2. Maudie

IMDb: 7.7

Ky është një film me buxhet të ulët nga “Irish Film Festival”. Filmi nuk mori asnjë çmim prestigjioz, por shumë kritikë e quajtën atë një nga filmat më të mirë të vitit 2018. Është një histori romantike, qesharake dhe e relatueshme që na thotë se dashuria nuk varet nga arsyeja ose logjika. Dashuria mund të transformojë një person. Shikuesit do të shohin zhvillimin e marrëdhënieve midis dy njerëzve shumë të thjeshtë: një shitës peshku dhe një shtëpiakeje me një sëmundje. Por falë dashurisë ndaj personit tjetër, zonja e shtëpisë vendos të zhvillojë interesin e saj për artin dhe ajo bëhet një artiste e suksesshme.

3. Columbus

IMDb: 7.2

Këtu është një tjetër dramë e fuqishme që nuk tërhoqi shumë vëmendjen nga kritikët. Një burrë nga Koreja e Jugut vjen në një qytet të vogël në ShBA për t’u kujdesur për babanë e tij të sëmurë. Atje, ai takohet me një grua që është në një situatë të ngjashme. Natyrisht, ata supozohet se kanë një marrëdhënie romantike, ashtu si në çdo film tjetër. Por në vend të një histori të lehtë sentimentale, ne shohim një nën-nënshkrim të thellë intelektual dhe pyetje të vështira për dashurinë dhe familjen që do t’i bëjnë çdo person të mendojë për jetën e vet.

4. Mandy

IMDb: 6.6

Ky është një film ngacmues psikologjik për një shndërrim shumë të shpejtë të një qytetari të ligjshëm në një gjahtar të dhunshëm. Një lëndë druri jeton në një pyll me një grua që ai e do dhe gjithçka duket në rregull. Por më pas, gruaja është rrëmbyer. skenari duket i parëndësishëm, por kur personazhi kryesor zbulon se rrëmbyesit janë nga një kult fetar, ajo ndikon në skenarin e ngjarjes, setin dhe madje edhe kolonën zanore të filmit, duke e bërë atë absolutisht unik.

5. Kedi

IMDb: 7.8

Nëse jeni në humor për të parë një film motivues, ky është opsioni juaj më i mirë. Ky është një film shumë origjinal për kafshët shtëpiake përmes syve të tyre. Filmi është xhiruar në Stamboll ku jetojnë mijëra mace. Shikuesi mund të ecë në shtigjet e maceve, duke studiuar historinë e qytetit antik. Ju nuk do të shihni vetëm kafshë me personalitete të ndryshme dhe jetën e tyre, por edhe njerëz që kujdesen për to.

6. BPM

IMDb: 7.5

Ky është një film tjetër që adreson problemet sociale. Kjo histori përqendrohet rreth anëtarëve të grupit të avokimit ACT UP Paris në fillim të viteve 90 dhe aktivistë që po përpiqen të tërheqin vëmendjen e publikut ndaj problemit të SIDA-s. Filmi është një dramë për jetën e njerëzve. Por ekziston gjithashtu një nivel më i thellë për të – një përpjekje për të na kujtuar se ne nuk duhet të gjykojmë njerëzit e tjerë dhe t’u drejtojmë sytë nga problemet e tyre sepse problemet e tyre mund të bëhen problemet tona. Ky ishte një film aq i fuqishëm sa që mori katër çmime në 2017-ën.

7. The Meyerowitz Stories

IMDb: 6.9

Ky film është si një roman i përbërë nga disa tregime të shkurtra. Ne e shohim historinë e një familje me të gjitha problemet që ata kalojnë. Një djalë humbës dhe vëllai i tij i suksesshëm, një baba që ka pasur një jetë vërtet të vështirë dhe vështirësitë e marrëdhënieve brenda familjeve. Edhe pse historia është shumë realiste, ajo akoma arrin të jetë mjaft qesharake. Falë humorit, filmi dërgon mesazhin se jo gjithçka humbet kur ka akoma dashuri. Ky film i bëri përshtypje si shikuesve të tij ashtu edhe kritikëve dhe mori çmimin “Palm Dog”.

8. Leave No Trace

IMDb: 7.2

Ky është një nga filmat më origjinalë të një viti më parë. Është e rrallë të shohësh një baba të pastrehë dhe vajzën e tij si personazhet kryesore të një tregimi, por rezulton se ata po e jetojnë jetën e tyre si me zgjedhjen e tyre. Ata janë të lumtur me jetën e tyre në pyll, jo shumë larg qytetit. Por nuk ka kaluar shumë kohë kur njerëzit të vijnë tek ata dhe të përpiqen t’i bëjnë ata të largohen nga shtëpia e tyre. Ky film na bën të shohim gjëra të rregullta nga një kënd tjetër dhe të dyshojmë se gjërat që ne konsiderojmë si gjëra “të mira”, janë me të vërtetë aq të mira. Ai gjithashtu shtron pyetje të rëndësishme për vendin e njerëzve në shoqëri.

9. Ingrid Goes West

IMDb: 6.5

Kjo është një komedi / dramë për shoqërinë moderne me një mesazh që pretendon se fotografia e bukur që shihni, nuk është gjithmonë e vërtetë. Ingrid është një vajzë me një sëmundje mendore dhe ajo ka një idhull. Ajo ndjek një personazh të famshëm në mediat sociale i cili ka mijëra ndjekës dhe një jetë perfekte. Të paktën, kjo është ajo që duket si në ekran. Ingrid me të vërtetë dëshiron ta takojë, edhe nëse i duhet të shkojë në Los Angeles për ta bërë atë. Dhe udhëtimi është i suksesshëm: fansi dhe i famshmi jo vetëm që takohen, por bëhen edhe miq. Dhe rezulton se media sociale dhe realiteti janë dy gjëra shumë të ndryshme.

10. The Cakemaker

IMDb: 7.2

Kjo është një nga dramat më të fuqishme të viteve të kaluara. Pjekja është ajo që personazhi kryesor pëlqen të bëjë, por nuk është puna e tij. Burri udhëton nga Gjermania në Jerusalem për të takuar njerëz që nuk i ka parë kurrë më parë. Ky film nuk ka efekte speciale të shtrenjta, por ka kthesa të papritura që janë të mundshme vetëm në nivelin e lidhjes së vërtetë njerëzore. Ashtu si çdo dramë e mirë, ky film ju ndihmon të kuptoni më mirë veten dhe të tjerët.

11. The Tale

IMDb: 7.3

Ky është një nga kandidatët kryesorë të “Golden Globe”. Në qendër të filmit, ka një konflikt midis një nëne dhe vajzës së saj, por ka më pak të bëjë me hendekun e gjeneratës dhe më shumë rreth çështjeve sociale dhe këndvështrimeve të ndryshme. Për më tepër, kjo është një histori se sa vërtetë është e pabesueshme kujtesa jonë: ajo fshin episodet nga jeta jonë që mund të na trembin ose na bëjnë të trishtuar. Si rezultat, shikuesit shohin dy versione të ndryshme të së njëjtës ngjarje nga dy persona të ndryshëm. Dhe fundja tregon se ekziston vetëm një e vërtetë. /Telegrafi/