Paulo Coelho: Kujdes, mund të bëheni të varur nga dashuria…

dhimbjen të dua paulo coelho thenie proze observerkult

Paulo Coelho:

Kam qenë i dashuruar më parë, është si narkotik. Në fillim, ajo e sjell euforinë e nënshtrimit të plotë. Ditën tjetër ju dëshironi edhe më shumë.

Ju ende nuk jeni i varur, por e pëlqeni atë ndjesi dhe mendoni se ende mund t’i kontrolloni gjërat. Ju mendoni 2 minuta për personin që e dashuroni dhe pastaj e harroni atë për 3 orë. Por pastaj ju mësoheni me atë person dhe filloni të jeni plotësisht i varur nga ai.

Tani ju për atë mendoni 3 orë dhe e harroni vetëm 2 minuta.

Nëse ajo nuk është atje, ju e ndjeni një varësi e cila nuk ka shërim. Dhe ashtu sikurse varësit të cilat ua vjedhin veten tuaj dhe ju poshtërojnë për ta arritur atë që kanë nevojë, edhe ju jeni në gjendje të bëni çdo gjë për dashurinë.

*Shkëputur nga “Buzë lumit Piedra u ula dhe lotova”, Paulo Coelho

ObserverKult

===================================

Lexo edhe:

“SA HERË MË FTOJNË NË JURINË E FESTIVALEVE KA PËRPLASJE”, RITA PETRO: SOT TEKSTET E KËNGËVE JANË BANALE

Poetja, Rita Petro, është ndalur në rrëfimin e saj në emisionin “Pas Mesnate” dhe te Festivali i Këngës. Ajo ka bërë jo pak bujë, kur ka qene pjesë e jurisë, veçanërisht në Festivalin e 58-të, ku i dha fitoren këngëtares Arilena Ara.

Rita ka thënë se nuk e do zhurmën e festivaleve, por gjithmonë ndodh kështu. Sakaq, ajo është ndalur dhe këngët që artistët bëjnë sot, të cilat për të nuk kanë më tekstet e mëpërparshme, ku në bazë të poezisë krijohej melodia, por janë banale.

Unë nuk e dua zhurmën e festivaleve, por gjithmonë kur më kanë ftuar në juri kanë ndodhur ato përplasjet, qoftë vitin e kaluar, por sidomos kur ishte Festivali i 58-të, i famshmi, në të cilin kam qene me Mikaela Mingën në juri...

Tekstin e plotë e gjeni KËTU