Për herë të parë në Prishtinë do të organizohet Panairi i Librit për Fëmijë

Duke filluar nga data 4 tetor, për katër ditë radhazi në Prishtinë do të jetë i hapur Panari i Librit për Fëmijë, edicioni i parë.

Panairi i librit për fëmijë do të mbahet në Amfiteatrin e Sheshit “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, duke filluar nga ora 12:00 deri në ora 18:00, pra dita e parë, derisa tri ditët e tjera panairi do të jetë i hapur nga ora 10:00-18:00.  

Kështu ka njoftuar përmes një njoftimi në Facebook, organizata Etea, e cila së bashku me librararinë “Dukagjini”, bibliotekën “Hivzi Sylejmani” dhe me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Komunën e Prishtinës po e organizojnë këtë panair.

“A jeni gati për një aventurë magjike në ngjarjen më të re kulturore që ju takon ekskluzivisht—vetëm juve!?”, thuhet mes tjerash në njoftimin e ETEA-së./ObserverKult


Lexo edhe:

HAPET SOT PANAIRI I LIBRIT NË PRISHTINË

Sot hapet Edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë. Organizatorët e këtij panairi kanë bërë të ditur së në këtë edicion pritet të marrin pjesë mbi njëqind (100) shtëpi botuese nga Kosova. Shqipëria, Maqedonia e Veriut e më gjerë. Në panair do të prezantohen mbi dymijë botime të reja.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:


FERNANDO PESSOA: AJO MË DASHUROI MUA…

Ajo më dashuroi mua…, poezi nga Fernando Pessoa

E kërkuan engjëjt
Dhe e gjetën pranë meje,
Ku e kishin sjellë flatrat e saj!
Ta merrnin donin engjëjt,
Se ajo qe larguar
Prej shtëpisë së tyre
Në një ditë pafundësisht të qartë
Për të banuar tek unë!

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult