Piramida e Tiranës, qendra më e madhe e Inovacionit Teknologjik në rajon

Piramida e Tiranës po transformohet në qendrën më të madhe të teknologjisë së informacionit. Që do të mirëpresë mijëra të rinj për të mësuar gjuhën e kodimit, robotikë, dizajn dhe programim, me mbështetjen e “Fondit të Zhvillimit Shqiptaro-Amerikan” – AADF.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, uroi së fundi mirëmëngjes. Me pamje nga puna për transformimin që po i bëhet objektit, piramida e Tiranës.

“Mirëmëngjes dhe me punën që vijon për transformimin e Piramidës në qendrën më të madhe të Inovacionit Teknologjik në rajon. Nën mbikqyrjen e autorit të projektit, arkitektit të famshëm holandez Winny Mass, ju uroj një të diel të bukur”, – tha Rama.

Projekti arkitektonik i studios së famshme holandeze MVRDV parashikon një godinë transparente dhe plot dritë, transmeton “ATSH”.

Gjithashtu, projekti synon të krijojë simbolin e ri për Tiranën. Ku ndërtesa të jetë e arritshme nga të gjitha anët.

Piramida e Tiranës do të shërbejë si një lloj inkubatori për bizneset në fushën e inovacionit, artit dhe kreativitetit. Programet që do të ofrohen janë: animacion, zhvillimi i lojërave, kinematografia, web design. Muzikë, shkrim, vizatim, dizajn grafik, modelimi 3D, programim, robotikë, grafika e lëvizjes, fotografi dhe media e re./ATSH

Piramida e Tiranës

——————————————————————————-

LEXO EDHE: E dhimbshme: Ja si e detyruan Janaq Paçon t’i thyente skulpturat e tij nudo (Foto)

Janaq Paço, autori i monumentit të Skënderbeut në Tiranë e Prishtinë u detyrua nga hetuesia t’i thyente kryeveprat e tij artistike.

Nga Nadire Buzo

Ndërsa shekulli i  XX, po trondiste botën pamore me këndvështrimet e ndryshme mbi nudot, me Pikaso, Matisse, Maillol, Antonio Bourdelle, Bonard, Mooere dhe Bacon, në Shqipëri burgoseshin, vriteshin dhe kërcënoheshin artistët.

Në një rrugë në qendër të Tiranës, në studion e tij të rrënuar, skulptori Janaq Paço, thyente nudot “e turpshme”.

Ishte koha kur vritej bukuria, kohë e helmët e pleniumeve të zinj me gjarpërinjtë e mbledhur kutullaç mbi gurët e rëndë të piramidës së Keopsit.  Këta gjarpërinj kishin helmuar shumë artistë, edhe atë vetë…

Paço ishte themeluesi i  skulpturës dhe i  shkollës së nudos në Shqipëri.  Kontributi i  tij në edukimin artistik dhe estetik të brezave qe i  veçantë. 

Shpirti i  tij ishte universal

Shpirti i  tij ishte universal në lidhje me historinë, filozofinë, moralin dhe religjionin në artin e tij…

Ai u lind, më 14 mars 1914 në Konicë, ku prej vitesh punonte i  ati i  ardhur familjarisht nga fshati Badëlonja i  Përmetit.  Në vitin 1925, familja e tij do të kthehej në Shqipëri dhe do të vendosej në Tiranë. 

Në fëmijëri Janaqi do të binte në sy për talentin e tij. Ndërsa shokët dhe vëllezërit luanin me top lëndinave, Janaqi i  vetëm rrinte me orë të tëra buzë lumit, duke bërë figura prej balte, ndodhte dhe ja prishnin figurinat që ai të shkonte e të luante me ta.

Ndoshta ky qe dhe fati që do ta ndiqte edhe shumë vite më pas punën e tij.  Paço nuk tërhiqej ai nisi të shkëlqente në vizatime dhe modelimin e figurave të ndryshme. Në argjilë, madje kur u kthye në Tiranë ai u shqua në një ekspozitë të hapur në “Kafe Kursal”, midis nxënësve të tjerë pjesëmarrës. 

TEKSTIN E PLOTË MUND TA LEXONI KËTU