Prekëse: Historia e dhimbshme e Mr. Bean, ja pse e refuzonin të gjithë…

Rowan Atkinson lindi në një familje të klasës së mesme dhe vuajti tmerrësisht si fëmijë për shkak të belbëzimit. Ai gjithashtu ngacmohej në shkollë për shkak të pamjes së tij. Ngacmuesit e tij mendonin se ai dukej si një alien.

Ai shpejt u cilësua si i çuditshëm dhe u bë një fëmijë shumë i turpshëm, i tërhequr, i cili nuk kishte shumë miq. Ai u zhyt në shkencë, tha një nga mësuesit e tij.

“Nuk kishte asgjë të jashtëzakonshme për të. Nuk e prisja që ai të ishte një shkencëtar i shkëlqyer, por ai u tregoi të gjithëve se ishin gabim”.

I pranuar në Universitetin e Oksfordit, ai filloi të dashurohej me aktrimin, por nuk mundi të performonte për shkak të çrregullimit të të folurit. Ai mori diplomën e tij master në inxhinieri elektrike, përpara se të shfaqej në ndonjë film apo shfaqje televizive. Pasi mori diplomën e tij, ai vendosi të ndiqte ëndrrën e tij dhe të bëhej aktor, kështu që u regjistrua në një grup humori, por përsëri, e folura e tij e pengoi.

Shumë emisione televizive e refuzuan dhe ai u ndje i shkatërruar, por pavarësisht refuzimeve të shumta, ai nuk pushoi kurrë së besuari në vetvete. Ai kishte një pasion të madh për t’i bërë njerëzit të qeshin dhe e dinte se ishte shumë i zoti në këtë, transmenton ‘konica.al’.

Ai filloi të fokusohej gjithnjë e më shumë në skicat e tij origjinale të komedisë dhe shpejt e kuptoi se mund të fliste rrjedhshëm sa herë që luante ndonjë personazh. Ai gjeti një mënyrë për të kapërcyer belbëzimin e tij gjithashtu ai mendonte se ishte një frymëzim për aktrimin e tij. Ndërsa studionte për masterin e tij Rowan Atkinson krijoi personazhin e çuditshëm të njohur si Mr. Bean.

Ai pati sukses me shfaqje të tjera dhe u bë i famshëm globalisht dhe me gjithë pengesat që hasi për shkak të pamjes dhe çrregullimit të të folurit, dëshmoi se edhe pa një ‘trup heroik’ apo një fytyrë hollivudiane, mund të bëhesh një nga aktorët më të dashur dhe më të respektuar në botë.

Historia motivuese e suksesit të Rowan Atkinson është kaq frymëzuese sepse mëson se për të qenë të suksesshëm në jetë, gjërat më të rëndësishme janë pasioni, puna e palodhur, përkushtimi dhe mos heqja dorë.

Rouan Atkinson, belbëzimi që nuk e ndali të aktronte

Lexo edhe:

30 VITET E “MR.BEAN”, PUBLIKOHEN FOTOT E SKEÇEVE TË PARA TË ROWAN ATKINSON

ObserverKult