Prezantohen Altin Basha dhe Gjergj Prevazi: Elva Margariti premton zgjidhjen e problemeve

Ministrja e Kulturës e Shqipërisë, Elva Margariti prezantoi së fundmi dy drejtuesit e rinj të dy teatrove, atij Kombëtar dhe Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”,  përkatësisht Altin Basha dhe Gjergj Prevazi.

Margariti u shpreh e bindur se, “përvoja e Altin Bashës dhe Gjergj Prevazit do të shërbejnë për të ngritur nivelin e teatrit.

“Së bashku do të çojmë drejt zgjidhjes problemet që shqetësojnë komunitetin artistik”, theksoi Margariti.

Ministrja ndau edhe politikat e Ministrisë së Kulturës dhe prioritetet në platformat e drejtuesve, për teatrin që lidhen me ngritjen e nivelit artistik, hapjen në rang kombëtar e ndërkombëtar, mbështetjen e të rinjve, shpërblimin e aktorëve dhe reformimin e sistemit teatror mbi bazën e një ligji të posaçëm për teatrin./ATSH

ObserverKult


Lexo edhe:

ALTIN BASHA RIKTHEHET NË TOP CHANNEL? ZBULOHET BASHKËPUNIMI ME SALSANO RRAPIN

Siç flitet, regjisori i njohur Altin Basha ka gjasa të rikthehet sërish në TopChannel.

Burime për mediat bëjnë me dije se Basha është në bisedime me drejtuesit e Top Channel për të krijuar një program të ri, transmeton ‘tirananews.al’.

Thuhet se ky program do jetë një bashkëpunim me aktorin Salsano Rrapi.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult