Rovena Dilo: Ante i tokës sime (teksti dhe kënga)

Në vazhdim gjeni këngën fituese të vitit 2000 të Festivalit të Këngës në RTSH, “Ante i tokës sime”, kënduar nga Rovena Dilo, me tekst të Rovena Dilos dhe muzikë të Ardit Gjebresë dhe Alfred Kaçinarit.

Mjaft, se pash më pash
I rashë botës qark
Unë, vetëm me veten
Shtegtar i ngratë
Bota me josh si magji
Por dua të kthej nga vij.

Se shpesh e me shpesh
Ndjej që malli më mbyt
Se dua pak ajër
Të ngopem me frymë
Çdo natë në gjumë shoh shtëpinë
Në pragun e saj
Të shlodh trupin tim.

Ante i tokës sime
Atdhe, të prek dhe jam perendi
Po kam veç një zemer
Po deshe t’i do rilind për ty, Ante

Ante i tokës time
Atdhe të prek dhe jam perendi
Po tek ti kam zemrën
Rrënjët tek ti
Kur të shoh rilind, Ante.

ObserverKult

Kliko edhe:

ARMEND REXHEPAGIQI: NUK E FSHIJ DOT DASHURINË PËR TY (TEKSTI DHE KËNGA)

Unë tërë jetën time e ndryshova
nga çdo gjë pos teje u largova
andaj më vije rëndë të pranoj
jam i lodhur por vazhdoj me ty.
 
Kur mendova urat janë ndërtuar
e pashë se është shumë lehtë për t’i rrënuar
dhe më vije t’i kujtojë
dhe më vije të luftoj për ty.

Kliko për ta dëgjuar KETU