Përfundon dokumentari për Zelenskyn, premierë në Berlinale

Dokumentari i aktorit dhe regjisorit hollivudian, Sean Penn për Ukrainën do të ketë një “premierë të madhe” në Festivalin e Filmit në Berlin më 24 shkurt, ditën kur Rusia filloi luftën në Ukrainë.

Dokumentari e portretizon presidentin Ukrainas, Volodymyr Zelensky, në kohë lufte dhe titullohet “Superpower”.

Bashkëdrejtuesit e Berlinales, Carlo Chatrian and Mariette Rissenbeek, e kanë konfirmuar se Festivali i Filmit në Berlin do të solidarizohet me Ukrainën dhe me Iranin nëpërmjet ngjarjeve dhe shfaqjeve të ndryshme.

Aktori Sean Penn, i cili është fitues i një çmimi “Oscar”, e ka bërë regjinë e dokumentarit “Superpower” bashkë me Aaron Kaufman.

Do të jenë 18 filma që do të konkurrojnë për “Arinjtë e Artë dhe të Argjendtë”, me 19 vende të përfaqësuara nëpërmjet veprave dhe formave të ndryshme kinematografike, ku përfshihen dokumentarë, komedi, drama dhe një film i animuar nga artisti japonez Makoto Shinkai, filmi i parë i animuar që konkurron që nga filmi “Spirited Larg” nga Hayao Miyazaki, i cili fitoi “Ariun e Artë” në vitin 2001.

Është konfirmuar gjithashtu se Steven Spielberg do të marrë pjesë në Festival për të marrë një “Ari të Artë Nderi” për arritjet e tij jetësore në kinematografi./21Media

ObserverKult


Lexo edhe:

TRIUMFI I UKRAINËS NË FESTIVALIN EUROPIAN, ZELENSKY: DO TA ORGANIZOJMË NË MARIUPOL

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, nëpërmjet një postimi, tha disa fjalë për fitoren e Ukrainës në Eurovision.

Ashtu siç pritej, Ukraina ka triumfuar në edicionin e 66-të të Festivalit Europian të Këngës.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult