Shitet libri i rrallë i “Harry Potterit” për 53.500 euro

Botimi i parë i Harry Potter është shitur në ankand për më shumë se 45.000 £ (mbi 53.000 €).

Romani, “Harry Potter and the Philosopher’s Stone”, u hodh në ankand në shtëpinë e ankandeve Lyon dhe Turnbull në Edinburg.  

Kopja e librit të JK Rowling është një nga 500 të parat e shtypura në 1997; botuesit prodhuan vetëm një numër të vogël kopjesh për shkak të pasigurisë ndaj popullaritetit të saj. 

Parashikohej të shitej nga 40.000 deri në 60.000 £, për shkak të disa gabimeve unike. Libri përfundimisht u shit për 45.201 £ (53.500 €), dhe përmban një gabim drejtshkrimor të ‘Filozofit’ në kopertinën e poshtme dhe ‘1 shkop’ është shkruar dy herë në faqen 53 në listën e pajisjeve.

Ajo u mor në Londër nga pronari i saj i mëparshëm dy dekada më parë në dyqanin e Kensington Church Street Shop të Adrian Harrington. 

“Libri jashtëzakonisht i rrallë është në një gjendje të shkëlqyer dhe mund të quhet ëndrra e çdo koleksionuesi të Harry Potter,” tha drejtuesja e librave dhe dorëshkrimeve./euronews.al

ObserverKult


Lexo edhe:

RAPORTET E NOLIT ME ZOGUN, ILIR IKONOMI ZBULON DETAJE INTERESANTE/ SI U KTHYEN NË ARMIQ, MIQTË E MIRË

Gazetari Ilir Ikonomi në emisionin “Open” në News24 ka folur për vëllimin e parë të librit Apostull, për të cilin tha se ka gjetur detaje interesante mbi Fan S. Noli, duke theksuar se ai shkonte në Vjenë, për të gjetur në arkiva të dhënat për Skënderbeun.

Tekstin e plotë e gjeni KËTU