Vdekja e Marilyn Monroes e kishte tronditur këtë shkrimtar, ja fjalët e tij

Më 22 prill 1960, shkrimtari Truman Capote mbërriti me anije në portin francez të Le Havre me synimin për të kaluar një periudhë të gjatë në Evropë dhe për të përfunduar romanin e tij, “Gjak i ftohtë”, për të cilin ai kishte mbledhur tashmë informacione të mëdha.

Shkrimtari Capote shoqërohej nga partneri i tij, romancieri Jack Dunphy, një mace, dy qen dhe 25 valixhe. Dhe pas një udhëtimi katër-ditor rrugor, ai arriti në Palamós, të cilin e kishte njohur përmes gazetarit Robert Ruark, të instaluar në Sant Antoni de Calonge.

Natën e parë e kaluan në hotelin Trias, por shpejt ata u vendosën në një shtëpi përballë plazhit të Catifa, me qira nga diplomati John Y. Millar dhe në këtë shtëpi, e cila u shkatërrua në 2005, ai qëndroi deri në mes të qershorit kur u zhvendos në një shtëpi tjetër në Platja d’Aro, në qarkun Sant Jordi, në pronësi të biznesmenit Alfredo Klaebisch, ku qëndruan deri në fund të tetorit.

Kur mbërriti sezoni i dimrit, ata shkuan në Verbier, në Alpet Zvicerane, afër Lozanës, sepse Jack Dunphy dëshironte që ai të mund të bënte ski. Por marrëdhënia e Truman Capote me Palamós zgjati edhe për dy vera.

Vitin pasues ata ishin përsëri në shtëpinë Millar midis fundit të prillit dhe fundit të shtatorit dhe në 1962, pas një vizite të shkurtër në Córcega, e cila nuk i bindi ata, ata u kthyen në Palamós dhe kësaj here ata morën me qira një shtëpi që i përkiste Luis Urquijo, Markezi i Amurrios (më vonë i fituar nga biznesmeni Carlos Ferrer Salat) në Cala Sanià.

Truman Capote i dërgoi një letër Inspektorit të FBI Alvin Dewey dhe gruas së tij më 8 gusht 1962, duke thënë: “Unë jam shumë i trishtuar për Marilyn Monroe: ajo ishte një vajzë e mrekullueshme dhe një mikja ime shumë e mirë. E kam dashur ”.

Dhe të njëjtën ditë ai gjithashtu i shkroi Newton Arvin dhe pasi shpjegoi se kishte pasur një sulm reumatizmi, ai shtoi: “Nuk mund ta besoj që Marilyn vdiq. Ajo ishte një vajzë kaq e këndshme, kaq e pastër, në të vërtetë, ajo ishte më afër se kushdo me engjëllorët. Krijesë e varfër. Zoti e ka në gji të tij ”.

Aktorja Marilyn Monroe kishte vdekur në Los Angeles më 4 gusht, në rrethana asnjëherë të sqaruara plotësisht. Ishte vetëm 36 vjeç.

Kur autori i “Gjaku i ftohtë” mësoi për vdekjen e Marilyn Monroe, ai po qëndronte në një shtëpi në Cala Sanià, në Palamós.

Sipas Josep Colomer, pronari i hotelit Trias, shkrimtari mësoi për vdekjen e Marilyn kur ai shkoi për të blerë gazetën në librarinë “Cervantes”, në Calle Mayor de Palamós. Dhe pastaj shkoi në hotel me një shishe xhin në dorë dhe duke bërtitur: “Shoqja ime ka vdekur!”

Në fillim të tetorit Capote dhe Dunphy u nisën përsëri për në Zvicër. Më parë, në një letër tjetër drejtuar Deweys, ai shpjegoi një fatkeqësi tjetër, përmbytjet tragjike që kishin ndodhur në Terrassa. Kjo ishte vera e fundit e Truman Capote në Palamós. Disa vjet më parë, pas botimit të romanit “L’home dels pijames de seda”, nga Màrius Carol, këshilli i qytetit të Palamós krijoi një rrugë letrare për vendet ku shkeli Truman Capote./Josep Playà Maset/Lavanguardia-(Fjala.al)

Truman Capote

—————–

Lexo edhe:

Përvjetori i vdekjes: Marilyn Monroe i mori në varr sekretet, por imazhi i saj ende mahnitë publikun