Shpallen nominimet për çmimet BAFTA 2023 (lista e plotë)

Nominimet për çmimet BAFTA për vitin 2023 janë shpallur dhe është arritur një rekord i madh.

“Kryesuesi i nominimeve me gjithsej 14 është “All Quiet on the Western Front” i Netflix-it në gjuhën gjermane”, shkruan The Independent.

Më pas me nga 10 nominime secila janë “The Banshees of Inisherin” dhe “Everything Everywhere All at Once”.

Filma të tjerë që luftojnë për çmimet kryesore përfshijnë “Elvis”, “Tár” dhe filmin britanik “Aftersun”.

Kjo është lista e plotë e nominimeve për çmimet Bafta 2023:

Filmi më i mirë

All Quiet on the Western Front

The Banshees of Inisherin

Elvis

Everything Everywhere All at Once

Tár

Filmi më i mirë britanik

Aftersun

The Banshees of Inisherin

Brian and Charles

Empire of Light

Good Luck to You, Leo Grande

Living

Roald Dahl’s Matilda the Musical

See How They Run

The Swimmers

The Wonder

Regjisori më i mirë

Edward Berger – All Quiet on the Western Front

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin

Park Chan-wook – Decision to Leave

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once

Todd Field – Tár

Gina Prince-Bythewood – The Woman King

Aktorja më e mirë në rol kryesor

Cate Blanchett – Tár

Viola Davis – The Woman King

Danielle Deadwyler – Till

Ana de Armas – Blonde

Emma Thompson – Good Luck to You, Leo Grande

Michelle Yeoh – Everything Everywhere All At Once

Aktori më i mirë në rol kryesor

Austin Butler – Elvis

Colin Farrell – The Banshees of Inisherin

Brendan Fraser – The Whale

Daryl McCormack – Good Luck to You, Leo Grande

Paul Mescal – Aftersun

Bill Nighy – Living

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Angela Bassett – Black Panther: Wakanda Forever

Hong Chau – The Whale

Kerry Condon – The Banshees of Inisherin

Dolly De Leon – Triangle of Sadness

Jamie Lee Curtis – Everything Everywhere All at Once

Carey Mulligan – She Said

Aktori më i mirë në rol dytësor

Brendan Gleeson – The Banshees of Inisherin

Barry Keoghan – The Banshees of Inisherin

Ke Huy Quan – Everything Everywhere All at Once

Eddie Redmayne – The Good Nurse

Albrecht Schuch – All Quiet on the Western Front

Micheal Ward – Empire of Light

Debutimi më i mirë nga një regjisor /skenarist /producent britanik

Aftersun

Blue Jean

Electric Malady

Good Luck to You, Leo Grande

Rebellion

Filmi më i mirë në gjuhën jo-angleze

All Quiet on the Western Front

Argentina, 1985

Corsage

Decision to Leave

The Quiet Girl

Dokumentari më i mirë

All that Breathes

All the Beauty and the Bloodshed

Fire of Love

Moonage Daydream

Navalny

Filmi më i mirë i animuar

Guillermo del Toro’s Pinocchio

Marcel the Shell with Shoes On

Puss in Boots: The Last Wish

Turning Red

Skenari më i mirë origjinal

Martin McDonagh – The Banshees of Inisherin

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – Everything Everywhere All at Once

Tony Kushner, Steven Spielberg – The Fabelmans

Todd Field – Tár

Ruben Östlund – Triangle of Sadness

Skenari më i mirë i përshtatur

Edward Berger, Lesley Paterson, Ian Stokell – All Quiet on the Western Front

Kazuo Ishiguro – Living

Colm Bairéad – The Quiet Girl

Rebecca Lenkiewicz – She Said

Samuel D Hunter – The Whale

Kolona zanore më e mirë

All Quiet on the Western Front – Volker Bertelmann

Babylon – Justin Hurwitz

The Banshees of Inisherin – Carter Burwell

Everything Everywhere All at Once – E Son Lux

Guillermo del Toro’s Pinocchio – Alexandre Desplat

Kasti më i mirë

Aftersun – Lucy Pardee

All Quiet on the Western Front – Simone Bär

Elvis – Nikki Barrett, Denise Chamian

Everything Everywhere All at Once – Sarah Halley Finn

Triangle of Sadness – Pauline Hansson

Kinematografia më e mirë

All Quiet on the Western Front – James Friend

The Batman – Greig Fraser

Elvis – Mandy Walker

Empire of Light – Roger Deakins

Top Gun: Maverick – Claudio Miranda

Regjia më e mirë

All Quiet on the Western Front – Sven Budelmann

The Banshees of Inisherin – Mikkel EG Nielsen

Elvis – Jonathan Redmond, Matt Villa

Everything Everywhere All at Once – Paul Rogers

Top Gun: Maverick – Eddie Hamilton

Produksioni më i mirë i dizajnit

All Quiet on the Western Front – Christian M Goldbreck, Ernestine Hipper

Babylon – Florencia Martin, Anthony Carlino

The Batman – James Chinlund, Lee Sandales

Elvis – Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn

Guillermo del Toro’s Pinocchio – Curt Enderle, Guy Davis

Kostumografia më e mirë

All Quiet on the Western Front – Lisy Christl

Amsterdam – JR Hawbaker, Albert Wolsky

Babylon – Mary Zophres

Elvis – Catherine Martin

Mrs Harris Goes to Paris – Jenny Beavan

Makijazhi dhe flokët më të mira

All Quiet on the Western Front – Heike Merker

The Batman – Naomi Donne, Mike Marino, Zoe Tahir

Elvis – Jason Baird, Mark Coulier, Louise Coulston, Shane Thomas

Roald Dahl’s Matilda the Musical – Naomi Donne, Barrie Gower, Sharon Martin

The Whale – Anne Marie Bradley, Judy Chin, Adrien Morot

Zërimi më i mirë

All Quiet on the Western Front – Lars Ginzsel, Frank Kruse, Viktor Prášil, Markus Stemler

Avatar: The Way of Water – Christopher Boyes, Michael Hedges, Julian Howarth, Gary Summers, Gwendoyln Yates Whittle

Elvis – Michael Keller, David Lee, Andy Nelson, Wayne Pashley

Tár – Deb Adair, Stephen Griffiths, Andy Shelley, Steve Single, Roland Winke

Top Gun: Maverick – Chris Burdon, James H Mather, Al Nelson, Mark Taylor, Mark Weingarten

Efektet vizuele më të mira

All Quiet on the Western Front – Markus Frank, Kamil Jafar, Viktor Müller, Frank Petzoid

Avatar: The Way of Water – Richard Baneham, Daniel Barrett, Joe Letteri, Eric Saindon

The Batman – Russell Earl, Dan Lemmon, Anders Langlands, Dominic Tuohy

Everything Everywhere All at Once – Benjamin Brewer, Ethan Feldbau, Jonathan Kombrinck, Zak Stoltz

Top Gun: Maverick – Seth Hill, Scott R Fisher, Bryan Litson, Ryan Tudhope

Filmi më i mirë britanik i shkurtër i zhanrit animacion

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

Middle Watch

Your Mountain is Waiting

Filmi më i mirë britanik i shkurtër

The Ballad of Olive Morris

Bazigaga

Bus Girl

A Drifting Up

An Irish Goodbye

Ylli në rritje

Aimee Lou Wood

Daryl McCormack

Emma Mackey

Naomi Ackie

Sheila Atim./Telegrafi

ObserverKult


Lexo edhe:

‘BAFTA’, JA KUSH I FITOI ÇMIMET KRYESORE

Në tetor, BAFTA kishte njoftuar se ka bërë disa ndryshime duke përfshirë këtyre numrin e të nominuarve ndërsa mbrëmë përfundoi ceremonia e ndarjes së çmimeve, që i sjellim për ju disa nga fituesit:

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult