Si lindi kënga “Rrjedh në këngë e ligjërime”- Gjok Beci rrëfeu historinë (Video)

Refreni i këngës “Rrjedh në këngë e ligjërime” ka mbetur në memorien e shqiptarëve brez pas brezi, nga vitet 80 e deri më sot.

E kënduar në versionin original nga Vaçe Zela e më pas nga Gaqo Çako, kjo këngë me muzikë të Feim Ibrahimit, orkestrim të Gjon Simonit dhe tekst të Gjok Becit, vazhdon të emocionojë edhe sot.

Por si lindi kjo këngë? Historinë e rrëfeu, kohë më parë, autori i tekstit te saj, poeti Gjok Beci./TCH

ObserverKult


Lexo edhe:

ROVENA DILO: RRJEDH NË KËNGË E LIGJËRIME (TEKSTI DHE KËNGA)