Statuja e Lirisë, çka ka brenda? Si reagohet në rast kërcënimi?

statuja e lirisë

Simboli kryesor i Amerikës është Statuja e Lirisë, e cila ndodhet në ishullin e Lirisë, rreth 3 km në jugperëndim të majës jugore të Manhatanit, në Nju Xhersi.

Çdo atraksion në hartë që ka famë botërore, në një mënyrë apo tjetër, është i mbuluar me legjenda dhe histori interesante. Statuja e famshme e Lirisë, e cila ndodhet në ishullin me të njëjtin emër, nuk bën përjashtim.

Statuja e Lirisë ndodhet në ishullin e Lirisë. Ishulli i Lirisë gjendet rreth 3 km në jugperëndim të majës jugore të Manhatanit, në Nju Xhersi. Para qytetit, ishulli quhej “Ishulli i Bedloe” (eng. Ishulli Bedloe ), megjithëse populli e quajti atë “Ishulli i Lirisë” që në fillim të shekullit të 20-të.

Monumenti qëndron në kryqëzimin e dy “botëve”: Botës së Re dhe të Vjetër

Statue of Liberty, Statue of Liberty, Upper New York Bay, U.S., GCShutter —E+/Getty Images

Perëndesha e lirisë mban një pishtar në dorën e djathtë dhe një tabletë në të majtën. Mbishkrimi në tabletë thotë “eng. KORRIK IV MDCCLXXVI” (e shkruar me numra romakë data “4 korrik 1776”), datë kur u miratua Deklarata e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara. Me një këmbë “Liria” qëndron mbi zinxhirë të thyer.

Bota për herë të parë këtë monument mahnitës e pa në fund të shekullit të 19-të, në 1886.

Në të njëjtën kohë, procesi i krijimit të një kryevepre botërore nuk ishte i lehtë. Rezulton se ideja origjinale për të krijuar diçka të jashtëzakonshme i përkiste francezit Laboulaye, i cili më vonë u njoh si një hero kombëtar në Shtetet e Bashkuara.

Vizitorët ecin 356 hapa deri në kurorën e Statujës së Lirisë ose 192 hapa deri në majën e piedestalit. Ka 25 dritare në kurorë, të cilat simbolizojnë xhevahiret tokësore dhe rrezet qiellore që ndriçojnë botën. Shtatë rrezet në kurorën e statujës simbolizojnë shtatë dete dhe shtatë kontinente (tradita gjeografike perëndimore ka saktësisht shtatë kontinente).

Pesha totale e bakrit të përdorur për derdhjen e statujës është 31 tonë, ndërsa pesha totale e strukturës së saj prej çeliku është 125 tonë. Pesha totale e bazës së betonit është 27 mijë tonë. Trashësia e veshjes së bakrit të statujës është 2.57 mm.

Lartësia nga toka deri në majë të pishtarit është 93 metra, duke përfshirë bazën dhe piedestalin. Lartësia e vetë statujës, nga maja e piedestalit deri te pishtari, është 46 metra.

Statuja u ndërtua nga fletë të holla bakri të prera në kallëpe druri. Fletët e formuara më pas u montuan në një kornizë çeliku.

Emri origjinal i skulpturës, i vënë nga autori Auguste Bartholdi, është “Liria sjell dritë në botë”. Ende nuk dihet saktësisht, por thuhet se autori me përvojë i statujës gjigante nuk kishte në plan të kryente krijimin e tij për Amerikën. Modelet e mahnitshme përkujtimore ishin të destinuara për Egjiptin. Megjithatë, ky informacion ende nuk është konfirmuar zyrtarisht.

Zakonisht statuja është e hapur për vizitorët, që shkojnë me traget. Kurora, e cila mund të arrihet me shkallë, ofron pamje të gjerë të portit të Nju Jorkut. Muzeu, i vendosur në piedestal (dhe i aksesueshëm me ashensor), strehon një ekspozitë të historisë së statujës.

Ishulli i Lirisë: kërkimi i vendndodhjes së Statujës së Lirisë

Duke përfituar nga mundësia unike, statuja do të ndërtohej për përvjetorin e pavarësisë së popullit amerikan. Në 1876, ishte një datë jubilare- 100 vjet, kështu që do të ishte logjike të shënohej festa me një dhuratë kaq të rëndësishme.

Puna për krijimin e monumentit më të madh u zvarrit. Deri në atë kohë, vetëm një pjesë e statujës kishte përfunduar, përkatësisht dora me pishtarin, e cila u dërgua në Filadelfia, ku u mbajt ekspozita ndërkombëtare kushtuar njëqind-vjetorit të Shteteve të Bashkuara.

Bartholdi, shumë kohë përpara kësaj, vendosi për zgjedhjen e ishullit në të cilin do të vendoset Statuja e Lirisë.

Brenda Nju Jorkut, atij i pëlqeu vetëm një ishull – Ishulli Bedloes, të cilin skulptori rastësisht propozoi ta riemëronte si Liberty Island. Vetëm 80 vjet më vonë, ky ishull në afërsi të qytetit u bë i njohur si Liberty Island.

Skulptura zuri vendin e ish-kështjellës që mbronte pjesën bregdetare të Nju Jorkut në kohët e lashta. Duke mbajtur me krenari një tabelë me datën e shpalljes së pavarësisë së Amerikës, Statuja e Lirisë justifikon plotësisht emrin e saj.

Ndoshta, nuk ka asgjë të habitshme në faktin se disa vjet pas instalimit, monumenti u përfshi në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Që nga zbulimi i saj, statuja është përdorur si një fener lundrimi. Nëse dëshironi të shikoni statujën nga deti i hapur apo edhe të vozitni rreth saj, jahtet dhe varkat janë gjithmonë të disponueshme me qira në breg.

Në vitin 1956, profesori francez dhe figura publike Edouard de Labudet i propozoi skulptorit të ri Frederic Auguste Bartholdi idenë e krijimit të një monumenti për nder të pavarësisë së SHBA. Bartogli shkoi në Amerikë, ku gjeti një vend të shkëlqyer për një statujë të ardhshme në ishullin Bedloe.

Ideja për statujën erdhi nga një episod që ai pa në 1851, gjatë betejave civile në Paris. Bartogli pa një vajzë në barrikada, ajo ishte e veshur me një fustan të lehtë dhe mbante një pishtar në dorë.

Statuja e Lirisë – një dhuratë luksoze franceze për botën

Bartogli kishte nevojë për një inxhinier për të projektuar një shtyllë masive prej hekuri-çeliku dhe një kornizë të ndërmjetme. Ai iu drejtua Gustave Eifelit (krijuesi i Kullës Eifel në të ardhmen).

Për të financuar krijimin e Statujës së Lirisë në Nju Jork, u themelua Unioni Franko-Amerikan. Francezët do të ndërtonin statujën dhe amerikanët do të ndërtonin piedestalin.

Deri në vitin 1884, statuja përfundoi dhe brenda tre muajve banorët e Parisit mund ta inspektonin atë në formë të përfunduar.

Në 1885, Iser, një anije me vela ushtarake, dorëzoi statujën e çmontuar në Nju Jork. Ajo ishte e ndarë në 350 pjesë dhe e paketuar në 214 kuti. Statuja u montua për 4 muaj. Në hapjen madhështore të Statujës së Lirisë, më 28 tetor 1886, foli presidenti amerikan Grover Cleveland. Dhurata franceze amerikane për përvjetorin e revolucionit u vonua 10 vjet.

Monumenti më i madh i artit arkitektonik, krijimi i zgjuar i njerëzimit, Statuja e Lirisë shpesh krahasohet me Kolosin e Rodosit, i cili nuk ka mbijetuar deri më sot. Duke vizituar ndërtesën madhështore, jo të gjithë janë të njohur me historinë e saj.

Vetë amerikanët harruan se dhurata ishte nga francezët. Çfarë është e veçantë në të, me çfarë historish të mahnitshme jeton ky monument mahnitës?

Lindja e Gruas Statuja

Duke parë fytyrën e kësaj strukture arkitekturore, shumë pyesin se kush ka shërbyer si model për skulptorin.

Skulptori francez Bartholdi ëndërroi të ndërtonte diçka të ngjashme me Kolosin dhe kur shkrimtari, politikani Lefebvre paraqiti një ide të tillë në 1865, ai e shfrytëzoi me kënaqësi. Nuk dihet me siguri se portreti i kujt qëndron në themel të skulpturës.

Disa historianë e konsiderojnë nënën e skulptorit Charlotte si prototip, të tjerë – perëndeshën Isis, zonjën e magjive. Francezi zgjodhi një vend për ndërtim për një kohë të gjatë. Udhëtarët e dinë përgjigjen e pyetjes se ku ndodhet Statuja e Lirisë – është një ishull.

Pak janë të vetëdijshëm për qëllimet e tij origjinale: Bartholdi donte ta instalonte atë në Kanalin e Suezit si një far.

Skulptori u konsultua, zgjidhi çështje të rëndësishme ndërtimi me arkitektin e famshëm Eiffel. Ideja e “rregullimit” ishte ndërtimi i një strukture për 100-vjetorin e Ditës së Pavarësisë në Amerikë.

Këtë dhuratë madhështore francezët vendosi t’ia paraqesë SHBA-ve. Deri në vetë datën, natyrisht, ata nuk kishin kohë: puna u ngadalësua për shkak të mbledhjes fillestare të fondeve.

Francezi duhej të ndërtonte figurën, skulptorët amerikanë duhej të ndërtonin një piedestal.

Puna vloi gradualisht. Për hapjen e ekspozitës botërore në Filadelfia, mjeshtri projektoi një dorë të madhe 15 m të lartë me një pishtar. Pse ishte e nevojshme të ekspozohej një fragment në ekspozitë? Gjithçka ka të bëjë me paratë, si zakonisht nuk mjaftonin.

Në vitin 1982, monumenti kishte nevojë për restaurim. Për këtë kauzë, Reagan ndau 87 milionë dollarë dhe Statuja e Lirisë në Shtetet e Bashkuara filloi sërish të mirëpresë mysafirët e qytetit.

Si pjesë e punës restauruese, pishtari u zëvendësua me një version të ri dhe kuverta e vëzhgimit, e cila fillimisht ishte vendosur në të, u mbyll për arsye sigurie. Çfarë ka brenda monumentit?

Në rast kërcënimi nga jashtë, reagohet menjëherë me mbyllje

Për popullsinë indigjene, Statuja e Lirisë në Amerikë është një simbol i veçantë i demokracisë dhe lirisë. Ata janë në ankth për këtë dhuratë dhe në rast kërcënimi nga jashtë, reagojnë menjëherë me mbyllje. Pra, pas 11 shtatorit 2001, monumenti nuk funksionoi për disa kohë.

Zyrtarisht, piedestali u hap vetëm tre vjet më vonë. Në vitin 2009, Obama prezantoi një kuotë të caktuar për vizitë: një numër i caktuar qytetarësh mund të vizitonin atraksionin në ditë.

Strukturat dhe shkallët e reja të ashensorit janë ndërtuar nga viti 2011 deri në vitin 2012. Brenda, arkitekti konceptoi një shkallë spirale. Për t’u ngjitur në majë, turistët duhet të kapërcejnë mbi 350 hapa.

Çfarë ka brenda?

Sipas planit arkitektonik, kurora është zbukuruar me gurë të çmuar, të cilët imitohen në formën e dritareve. Nga këtu ju keni një pamje të mrekullueshme të lumit dhe peizazheve urbane. Çfarë ka brenda?

1. E para që takohet me mysafirët është një sallë e gjerë e vendosur brenda piedestalit. Këtu ka edhe një muze. Arritja në majë të podiumit nuk është e lehtë – duhet të kaloni 192 hapa. Nga këtu ju keni një pamje të gjirit të qytetit.

2. Mbi piedestal fillon një strukturë me 31 ton bakër, duke u ngjitur deri në 46 m. ​​Është e vështirë për të papërgatiturit fizikisht të arrijnë majën, duke kapërcyer 356 shkallë. Në këtë rast, në tokë u parashikuan stola.

Nga këtu mund të shihni mbushjen e hekurit të skulpturës, një numër të madh të trarëve, ndarjeve, kabllove, llambave. Apogjeu i turistëve është në krye të strukturës skulpturore. Në këtë vend ka një kurorë me dritare.

Me forcë, rreth 20 njerëz përshtaten këtu. Në total, 25 dritare u projektuan në kurorë me peizazhe të mahnitshme lumore të gjirit, duke shëtitur ngadalë varkat me vela.

Kurora e skulpturës është kurorëzuar me shtatë rreze, që përfaqësojnë 7 kontinentet dhe detet.

Vetë struktura është ndërtuar nga fletë bakri të fiksuar në një kornizë metalike. Ngjyra e gjelbër nuk është boja e krijuar nga skulptori: natyra e pikturoi statujën me reshje.

Zhvillimi i suportit të çelikut i përket Gustave Eiffel, i cili gjithashtu krijoi kornizën mbështetëse. Por këto “skulptura” metalike nuk lejojnë që kulla të bjerë as gjatë erërave të forta. Devijon me 7 cm, por nuk bie. Që nga viti 1984, objekti është nën mbrojtjen e UNESCO-s.

Është interesante se monumenti ka disa kopje në mbarë botën.

Një nga kopjet u instalua nga vetë skulptori në Paris pranë Kullës Eifel. Si një suvenir personal, Bartholdi ka mbajtur veshin e “zonjës së tij të gurtë” dhe ai ruhet në një muze në Francë. Lartësia e saj është pak më shumë se një metër.

Statuja e parë, e krijuar nga një kopje e një dhurate amerikane, është instaluar në vitin 1882 në qytetin e Clegerec, në Francë. Ekziston edhe një kopje në Paris në Parkun e Luksemburgut dhe Muzeun e Artit.

Turistët vendosin përpara se të vizitojnë shumë pyetje. Duhet të dini se si të arrini tek ajo?

Rrugët drejt monumentit

Kur pyetet se Statuja e Lirisë se në cilin vend ndodhet edhe një nxënës shkolle, ai do të përgjigjet se në Amerikë, por si të arrihet deri te ajo duhet sqaruar. Nga qyteti mund të shkoni në monument me traget për në Staten Island për 18 dollarë për të rriturit dhe 14 dollarë për të rriturit për fëmijët.

Ju mund të përdorni autobusët M5, M20. Ju gjithashtu mund të merrni metro nga stacioni Bowling Green. Ka një traget falas nga Manhattan çdo 15 minuta. Vetë trageti është një strukturë interesante dhe shumë bëjnë foto unike në kuvertën e tij.

Brenda ka karrige lëkure të rehatshme, si trenat elektrikë rusë. Ato janë të bollshme dhe, pavarësisht numrit të madh në dukje të njerëzve, ka hapësirë ​​të mjaftueshme për të gjithë. Në Stacionin Staten Island, mund të hani hamburgerë të shijshëm. Pranë statujës, mund të vizitoni Battery Park, të shihni monumentin e ekipeve të shpëtimit që vdiqën më 11 shtator pas sulmit terrorist.

Pse pishtari është i mbyllur për turistët?

Pishtari origjinal u soll në ishull kur u bë nga fletë bakri. Brenda u hapën vrima dhe u vendosën llamba për ndriçimin e natës. Pishtari i ri, i mbuluar me fletë ari, u lëshua pas urdhrit të restaurimit të Reganit në vitet 1980.

Por ajo ishte e mbyllur për publikun gjatë Luftës së Dytë Botërore. Shtysa për këtë ishin shpërthimet më të forta, nga të cilat fluturuan të gjitha dritaret në Manhatan. Për të mos lejuar që kjo të dëmtojë turistët, vendi u mbyll.

Reshjet atmosferike bënë punën e tyre për një kohë të gjatë dhe me kokëfortësi, duke e çuar këtë pjesë në gjendje të keqe, sidomos para punimeve të rindërtimit. Ju mund të admironi pishtarin e vjetër brenda mureve të muzeut.

Stafi i muzeut edhe sot e kësaj dite ka një rutinë të rreptë për ruajtjen e versionit të vjetër të zjarrit: ata ngjiten në një shkallë prej 40 këmbësh dhe priren në 16 dritat e vëmendjes./ysadbatlt.ru

ObserverKult

Lexo edhe:

FRANCA IA DHURON SHBA-SË EDHE NJË “STATUJË TË LIRISË”