Valltarja e famshme që u mbyt tragjikisht me shallin e saj

Isidora Duncan, valltarja e famshme

Kudo që shkonte ajo ‘verbonte’ në skenë. Shumica e admironin atë. Të tjerët, megjithatë, nuk e kuptuan mjaftueshëm skenën e saj inovative. Por, për mirë apo për keq, të gjithë ishin pa fjalë dhe të entuziazmuar nga këto vallëzime. Po flasim për Isadora Duncan, valltarja e jashtëzakonshme që shpesh quhej “nëna” e vallëzimit modern.

Duncan u bë e famshme në të gjithë botën për përdorimin e trupit si një instrument i shprehjes emocionale. Ajo vallëzonte pa rregulla dhe pozicione si dhe vishte rroba të frymëzuara nga Greqia antike.  Përveç kësaj, ajo shkonte zbathur në dërrasa, me flokët ulur dhe pa asnjëkompleks, duke thyer steriotipet e kohës, si dhe duke rrëmbyer duartrokitje.

Por megjithëse jeta e saj profesionale ishte pothuajse gjithmonë e qetë, në nivelin personal ajo ishte mjaft i pakënaqur. Brenga më e madhe e saj erdhi me vdekjen e fëmijëve të saj, Deirdre dhe Patrick, në një aksident automobilistik pasi frenat e automjetit dështuan.

Martesa me poetin Sergei Esenin

Martesa e saj me poetin rus Sergei Esenin nuk ishte e mirë. Gjithmonë është thënë se valltarja kishte pasur disa të dashur në jetën e saj. Sidoqoftë, Esenin ishte dashuria e saj e vërtetë dhe me të cilën ai ra dakord të kalonte nëpër altar. 

Të dy udhëtuan në të gjithë botën për të bërë të njohur artin e valltarit. Megjithëse gjithçka filloi të cungohej kur poeti filloi të vuante depresion. Në atë moment, Esenin përfundoi duke e lënë atë dhe u kthye në Rusi, ku bëri vetëvrasje.

Por nëse ekziston një ngjarje tragjike me të cilën shoqërohet Isadora, nuk është askush tjetër veç vdekjes së saj. Në fakt, ishte aq e çuditshme saqë shpesh shfaqet në krye të renditjes më absurde të vdekjeve në histori. 

Ndodhi në fund të verës në Nice, në Côte d’Azur. Ishte 14 shtator 1927. Isadora kishte mbushur 50 vjeç dhe vështirë se kishte para. Natën, një makinë, një Amilcar CGSS, erdhi për ta marrë atë. Ajo drejtohej nga i riu italian Benoît Falchetto.

LEXO EDHE: SERGEJ ESENIN: LAMTUMIRË, MA S’DO T’SHOH ME SY…

Duncan ishte veshur me të kuqe, me një shall mëndafshi shumë të gjatë me të njëjtën ngjyrë rreth qafës. Një skenë që është rikrijuar në kinema herë pas here. Ajo që ajo nuk mund ta imagjinonte është se ishte vet magjepsja që e vrau atë. 

Falchetto udhëtoi disa metra por përfundoi duke frenuar, i alarmuar nga thirrjet e shoqëruesit të tij dhe disa kalimtarëve. Shamia e gjatë e balerinës ishte kapur në njërën nga rrotat e pasme të makinës dhe e mbyti atë duke i dhënë një fund tragjik jetës së saj plot ulje e ngritje./fjala.al

ObserverKult