Vdiq Art Gensler, themeluesi i firmës më të madhe të arkitekturës në botë

Art Gensler, i cili e rriti biznesin e tij të dizajnit të brendshëm në San Francisko në firmën më të madhe të arkitekturës në botë, ka vdekur në moshën 85 vjeç.

Gensler, praktika eponime e të cilit projektoi shumë nga ndërtesat më të njohura në botë nga rrokaqielli më i gjatë i Kinës deri në terminalet në Aeroportin Ndërkombëtar të San Francisco, vdiq të hënën në shtëpinë e tij në Mill Valley, California, pas një beteje me sëmundjen afatgjatë, transmeton ‘lapsi.al’.

I lindur në New York City në 1935, Gensler vazhdoi të studionte në Kolegjin e Arkitekturës, Artit dhe Planifikimit të Universitetit Cornell – një shkollë që ai do të mbështeste financiarisht gjatë karrierës së tij gjashtë dekadëshe (përfshirë një dhuratë prej 10 milion dollarësh në fillim të këtij viti).

LEXO EDHE: Vdiq profesori Sadri Fetiu, autor i shumë veprave