Vidhen artefakte unike me vlerë një milion funte nga kështjella mesjetare në Angli

Një sërë rruazash ari të cilat i kishte vënë mbretëresha e Skocisë Mary gjatë ekzekutimit të saj në 1587 janë vjedhur në kështjellën Arundel, të premten në mbrëmje. Rruazat e vjedhura nga kështjella e West Sussex kishin një vlerë prej më shumë se 1 milion funte dhe ishin prej ari dhe argjendi.

Pjesë të tjera të marra gjatë bastisjes përfshijnë kupat e kurorëzimit të dhëna nga Mary në Earl Marshal.

Një zëdhënës i Kalasë së Arundel tha se artikujt e vjedhur kishin “rëndësi historike të paçmuar”.

Zëdhënësi tha: “Sende të ndryshme janë vjedhur me një domethënie të madhe historike. Këto përfshijnë rruaza ari të mbartura nga mbretëresha e Skocisë Mary gjatë ekzekutimit të saj në 1587, disa kupa kurorëzimi të dhëna nga Mary për Earl Marshal dhe thesare të tjerë ari dhe argjendi. Rruzarja ka pak vlerë të brendshme si metal, por si një pjesë e historisë së familjes Howard dhe trashëgimisë së kombit është e pazëvendësueshme”, transmeton ‘a2news.com’.

Një zëdhënës i administratorëve të kalasë së Arundel tha: “Artikujt e vjedhur kanë vlerë të konsiderueshme monetare, por si objekte unike të koleksionit të Dukës së Norfolk kanë një rëndësi historike jashtëzakonisht më të madhe dhe të paçmuar. Prandaj ne nxisim cilindo që ka informacion të paraqitet në polici për t’i ndihmuar ata në kthimin e këtyre thesareve atje ku i përkasin”.

Kalaja u rihap për publikun të martën.

Mary lindi në Linlithgow Palace në 1542 dhe u bë mbretëreshë kur babai i saj vdiq shpejt pas lindjes së saj. Ajo u dërgua në Francë në 1548 dhe Skocia u qeveris nga regjentë.

Mary u kthye në 1561 për të filluar mbretërimin e saj si Mbretëreshë e skocezëve, por u detyrua të hiqte dorë prej tij në moshën 24-vjeçare pas gjashtë viteve të trazuar.

Pas një përpjekjeje të pasuksesshme për të rimarrë fronin, Mary u arratis në Angli duke kërkuar mbrojtjen e kushërirës së saj, Elizabeth I.

Mbretëresha skoceze u mbajt në robëri për 18 vjet përpara se të ekzekutohej në Fotheringhay Castle në 1587, në moshën 44-vjeçare. Djali i saj James u bë mbret i Skocisë dhe Anglisë.

LEXO EDHE: Britania e Madhe lejon muzetë dhe galeritë e artit