Vittorio Sgarbi: “Supet e maleve dhe të shqiptarëve nuk kërrusen”

Vittorio Sgarbi per shqiptaret:

Tërmeti që tronditi pati tronditur Shqipërinë, pati bilanc te tmerrshem. Në total 51 njerëz mbetën të vdekur dhe mbi 3,000 vetë u plagosën. Por duhet theksuar se termeti solli solidarizim mes njerezve per tu mbajtur mend.

Vittorio Sgarbi, një emër i njohur i skenës italiane, televizionit dhe analizës duke përcjellë solidaritetin mes shqiptarëve kishte cituar një thënie të njohur tonën.

“Tërmeti në Shqipëri: Një proverb vendas, thotë: “Supet e maleve dhe supet e shqiptarëve nuk janë kërrusur kurrë”. Që do të thotë: Një shqiptar mund ta rrëzosh aq sa mund të rrëzosh një mal”. Jam me zemër afër popullit shqiptar”, – kishte thene Sgarbi.

ObserverKult

Lexo edhe:

ROZA ANAGNOSTI KUJTON MUHARREM FEJZON: PAS NDRENIKËS RREZIKOVA TË MA HIQNIN ROLIN DHE MUA PËR BIOGRAFI

Ai ishte regjisori im i mirë. I paqtë në sheshxhirim. Duhet ta nderoj kujtimin e tij”. Një miqësi 50-vjeçare mes aktores Roza Anagnosti e regjisorit Muharrem Fejzo, është zanafilla e një bisede pranë sheshit “Shopen”. Pak kohë pasi Fejzo kishte ndërruar jetë.

Ajo erdhi në një rrëfim të ndjerë pothuaj e përlotur për ndarjen e tij nga jeta, për ikjen pa lamtumirë, për mesazhin e fundit që ajo i dërgoi pa marrë përgjigje prej tij.

Ndalet doemos të kohët e vështira kur pas xhirimeve të filmit “Fije që priten” iu hoq roli Robert Ndrenikës dhe rrezikoi edhe Roza Anagnosti rolin e saj.
Më sytë drejt qiellit e mallin e pashuar, për humbjen e një miku e një burri fisnik, që vishej me sqime e sillej si aristokrat, që buzëqeshte kur e trishtonin e luftonte si mbret, për Fejzon “regjisorin e saj të dashur”.

Pper tekstin e plote kliko KETU