Adem Gashi: Nji tjetër andërr

adem gashi antologji atdhedashuri

Poezi nga Adem Gashi

dimën asht e ftohti ka ra bashkë me natën
lodh gjymtyrësh e hutue mendjet
dhe gjumi ka ardhun

mos m’thoni se nuk kini pa andërr
tue pa andërr
ma s’paku nji herë palue vitet n’palë t’jorganit

e kur n’ferkun e mjesit gjumi ka firue
i kini thanë vedit:
ardh kenka koha m’u zgjue

bashk me borën dimni ka ra
e n’mashtrim na ka xanun të tanëve
pa e diktue se po hyjmë në nji tjetër andërr

ObserverKult


adem gashi

Lexo edhe:

ADEM GASHI: IKËN E IKËN

kam hipur në një urë
s’di sesi e s’di se kur
sot a dje a dikur

në është mbi Danub a Rajnë a Dri
në është prej hekuri a guri a druri
nuk e di

hipur kam të shoh valët e lumit
sesi vijnë
sesi shkojnë tutje moskthimit

krejt ndryshe nga ç’i shihja në letërsi
në vargje poezie a në prozë
me trille ritme e bujë

Poezinë e plotë mund ta lexoni KËTU:


ADEM GASHI: KAM NJOHUR NJË GRUA

është pak të them e desha
ose e dua

nga vazo antike m’u bë kristal
që pikon gishtërinjve ngadalë
lot e gjak

është pak
të them e vrava a më vrau
se qe orë a zanë, të them
një gryke mali dalë me m’zanue
qysh zhburrnohet burri për ‘i grue

ObserverKult