Aktorja që fitoi katër “Oscar” dhe nuk shkoi kurrë për t’i marrë ata

Oscar

Për shumicën e aktorëve, një ‘Oscar’ është një njohje e vërtetë e talentit të tyre në aktrim.

Sidoqoftë, kishte dhe ka aktorë të cilët në historinë e institucionit të Akademisë, jo vetëm që nuk ishin asnjëherë të interesuar nëse do të shpërbleheshin me të por ata u vlerësuan dhe nuk u shfaqën kurrë që ta merrnin atë. Sigurisht, kjo nuk do të thotë që ata nuk e pranojnë fare.

Një shembull ‘tronditës’ është rasti i Katharine Hepburn, aktorja më e mirë e të gjitha kohërave sipas Institutit Amerikan të Filmit, e cila në karrierën e saj të gjatë rreth 70 vjet arriti të fitonte gjithsej 4 Oscar në kategorinë e Aktores Kryesore.

Pas një total prej 12 nominimesh, Oscar iu dha për interpretimet e saj në filmat Morning Glory (1934), Guess Who Coming to Dark (1968), The Lion in Winter (1969) and On Golden Pond (1982), transmeton ‘rtklive’.

Ajo që e veçon atë nga fituesit e tjerë është fakti se ajo nuk është shfaqur kurrë në ndonjë ceremoni çmimesh për të marrë çmimin e saj personalisht. Arsyeja: Siç ka deklaruar ajo “Për mua, çmimet nuk janë asgjë. Çmimi im është puna ime”.

E vetmja herë që ajo ndoqi një nga ceremonitë e Akademisë ishte në 1974, jo për të marrë çmimin e saj, por për të paraqitur çmimin special Irving G.Thalberg producentit dhe mikut të tij Lawrence Weingarten.

———————

Lexo edhe:

Para mbajtjes së Oscar-it, ja masat që do ndërmerren

Organizatorët e ceremonisë së ndarjes së çmimeve Oscar i kanë zbuluar disa prej masave të sigurisë dhe protokolleve që do të jenë në fuqi gjatë evenimentit treorësh.

Ata kanë siguruar se janë duke i marrë të gjitha masat për t’u siguruar që të gjithë të nominuarit dhe pjesëmarrësit të jenë të sigurtë, ndërsa maskat mbrojtëse do të luajnë një rol të madh në ceremoni…

Tekstin e plotë e gjeni KËTU

ObserverKult