Bëhet e ditur, ja kush janë prezantuesit e Eurovision 2022

Mikpritësit e ardhshëm të Eurovisionit 2022 do të jenë Laura Pausini, Alessandro Cattelan dhe me një shans të mirë edhe Mika. Zyrtarizimi do të bëhet gjatë Festivalit të Sanremos.

Njoftimi i kastit zyrtar të Eurovision 2022 do të mbërrijë në skenën e Ariston, gjatë Festivalit Sanremo 2022, por Adnkronos dhuron një pritje. Ngjarja do të zhvillohet në datat 10, 12 dhe 14 maj në Pala Olimpico të Torinos dhe në më pak se dy javë, italianët do të zbulojnë se nga kush do të përfaqësohen. Në garë, lexojmë, duhet të jenë Laura Pausini, Alessandro Cattelan dhe me një shans i mirë edhe për Mika.

Pausini dhe Cattelan konfirmohen për Eurovision 2022

Laura Pausini dhe Alessandro Cattelan tashmë duhet të kenë një marrëveshje parimore për të zhvilluar Eurovision 2022. Prania e Mikës do të ishte më pak e sigurt, pjesëmarrja e të cilit ende nuk është konfirmuar plotësisht. Nuk është hera e parë që emri i këngëtares britanike lidhet me ngjarjen me famë botërore: tashmë Gabriele Corsi i Trio Medusa, tetorin e kaluar 2021, kishte nisur mospërfilljen e një përcjelljeje të mundshme, të mohuar më pas nga stafi i këngëtares. Statusi zyrtar i mikpritësve të ardhshëm të Eurovisionit 2022 do të arrijë në çdo rast gjatë pesë mbrëmjeve të Festivalit Sanremo 2022, të planifikuar nga 1 deri më 5 shkurt. Laura Pausini është super e ftuara e mbrëmjes së dytë e ngjarjes dhe Andkronos nuk e përjashton që të mbërrijë gjatë vizitës së saj në skenën e Ariston.

Vendet pjesëmarrëse në Eurovision 2022

Edicioni i ardhshëm i Eurovision-it në Itali vjen pas 31 vitesh mungesë. Dyzet e një shtete do të performojnë në skenën e Pala Olimpico në Torino në shfaqjen më të famshme ndonjëherë: vetëm njëri do të fitojë edicionin e 66-të.

Shqipëria
Armenia
Australia
Austria
Azerbajxhani
Belgjika
Bullgaria
Kroacia
Qipro
Republika Çeke
Danimarka
Estonia
Finlanda
Franca
Gjermania
Gjeorgjia
Greqia
Islanda
Irlanda
Izraeli
Italia
Letonia
Lituania
Malta
Moldavia
Mali i Zi
Vendet e Ulëta (Holanda)
Maqedonia e Veriut
Norvegjia
Polonia
Portugalia
Rumania
Rusia
San Marino
Serbia
Sllovenia
Spanja
Suedia
Zvicra
Ukraina
Mbretëria e Bashkuar

Muzika rikthehet në fokus të ngjarjeve, duke filluar me Eurovisionin

Pas dy vitesh ndalesë të ngjarjeve të mëdha, shpresa është se deri në vitin 2022 mund të kthehemi në normalitet. Megjithatë, varianti Omicron është duke u shfaqur, i cili po bën që infeksionet të rriten.

Dhe kështu, duke pritur për të parë se si do të shkojë, dikush ka filluar të bëjë një hap prapa, si Tiziano Ferro i cili tashmë ka vendosur dhe njoftuar të shtyjë turneun e tij në stadium për vitin 2023. Të tjerët kryqëzojnë gishtat. Para së gjithash, protagonistët e festivalit të Sanremos. Vitin e kaluar demonstrata u mbajt në mars në një atmosferë surreale dhe fantazmë, në mbyllje të plotë. Për edicionin 2022, synimi ishte të kthente publikun tek Ariston dhe profesionistët me forcë të plotë në qytetin Ligurian.
Me situatën e ditëve të fundit, një skenar për t’u verifikuar. Përpara eventeve të mëdha të verës mes festivaleve dhe koncerteve të mëdha, pritja është për Eurovision Song Contest të cilin, falë fitores së vitit të kaluar, Maneskin e kanë rikthyer në Itali. Torino dhe PalAlpitour po përgatiten të mirëpresin kompeticionin evropian, të planifikuar nga 10 deri më 14 maj, ku përfaqësues nga e gjithë Evropa sfidojnë njëri-tjetrin.

Për Italinë, fituesi i Festivalit të Sanremos ka të drejtën e pjesëmarrjes, siç ishte rasti i bandës romake që vazhdoi të pushtonte botën nga Liguria. Më pas do të jetë radha e verës, veçanërisht e mbushur me njerëz, duke pasur parasysh shtyrjen e turneve për dy sezone. Fillimisht ngjarjet unike, si “Una. Nessuna. Centomila”, të kërkuara nga zonjat e muzikës italiane kundër dhunës gjinore. Më 11 qershor Fiorella Mannoia, Emma, ​​Alessandra Amoroso, Giorgia, Elisa, Gianna Nannini, Laura Pausini do të ngjiten në skenën e RCF Arena, e cila mund të mbledhë mbi 100 mijë spektatorë, në Reggio Emilia (Campovolo) për të mbledhur fonde për qendrat e dhunës.

Në të njëjtën Arenë, por një javë më parë (4 qershor), protagonist do të jetë Luciano Ligabue, i cili me dy vite vonesë feston “30 anni in un (nuovo) giorno”. Pasi kufijtë janë rihapur, festivalet janë përpjekur të konfirmojnë titullarët fillestarë të huaj: I-Days në Milano, i cili do të kthehet nga 9 deri më 12 qershor në Hipodromin Trenno të Milanos, do të presë Greta Van Fleet në datën 9, Aerosmith më 10, Imagine Dragons the 11, Foo Fighters me 12.

Edhe Firenze Rocks në Visarno Arena merr një ndryshim dhe nga 16 deri më 19 qershor mund të mburret me: Green Day (16), Muse (17), Red Hot Chili Peppers (18) dhe Metallica për të mbyllur. Rreshti i përshkruar tashmë për Festivalin Veror të Milanos (i cili mes protagonistëve sheh Green Day, The Killers, Alice Cooper dhe Stromae), për Rome Summer Fest (me Deep Purple, Skunk Anansie, Simple Minds, Lp) dhe Lucca Summer Fest (me Liam Gallagher dhe Kasabian, John Legend dhe Ben Harper).

Heqja dorë nga festivalet, siç ishte planifikuar fillimisht, por jo nga turmat në të njëjtat struktura Vasco Rossi që më 24 maj do të jenë në hipodromin Milan Trenno, më 28 maj në Imola Circuit, më 3 qershor në Visarno Arena në Firence dhe 11 dhe 12 qershor në Circus Maximus në Romë. Në cirkun e lashtë romak Maneskin do të performojë gjithashtu më 9 korrik, si pjesë e Rock në Romë. Nga 2 korriku, Jovanotti rikthehet në plazh për takimet e reja të edicionit të Jova Beach Party, 2022, plot argëtim dhe takime buzë detit. Pearl Jam priten në Imola më 25 qershor, ndërsa Kiss do të mbërrijë në Arena di Verona më 11 korrik për të vetmen datë italiane të turneut End of the Road World. Turi italian në San Siro më 10 korrik për Guns n‘ Roses.

U ushqye edhe patrulla e italianëve, të cilët kanë opsionuar stadiumet. Mes tyre Cesare Cremonini, Ultimo, Marco Mengoni, Max Pezzali dhe Salmo. Një çift i pashembullt Antonello Venditti dhe Francesco De Gregori që po planifikojnë një ngjarje unike në stadiumin Olimpik në Romë, si dhe Gianna Nannini në Firence. Në vend të kësaj, Claudio Baglioni është i angazhuar në përgatitjen e koncerteve të “Twelve Note” në Baths of Caracalla në Romë (12 mbrëmje), në Teatrin Grek në Syracuse dhe në Arena në Verona. /fjala.al

____________________

Lexo edhe:

“EUROVISION 2022” DUHET TË ZHVILLOHEJ NË ROMË, POR NUK DO TË JETË KËSHTU

ObserverKult