Bik Ndoja: Si dukat i vogël je, hajde shpirto rri me ne…(teksti dhe kënga)

Si dukat i vogël je
Hajde shpirto rri me ne

Na ka dal nji gonxhe e re
Era karajfili po i vjen.

Hajde cakrroma gotën
Mos më len si të vorfun

Kur ma lujshe shtatin
Ma shtojshe merakun

Iku nata doli dita
Ç’e shikoj sahatin


Hajde cakrroma gotën
Mos më le si të vorfun

Letrat kur m’i qojshe
Më thoshe se m’dojshe

Fort i bukur e po i vjen erë
Karajfili që ka çel

Hajde cakrroma gotën
Mos më len si të vorfun

ObserverKult


Lexo edhe:

“PSE TI LULE RRIN’ E MSHEHUN”, KËNGË E PAHARRUAR NGA BIK NDOJA (TEKSTI DHE KËNGA)

Kënga “Pse ti lule rrin’ e mshehun” interpretuar nga Bik Ndoja

Pse ti lule rrin e mshehun
E s’prekesh me dorë?
Vetëm dimnit del e veshun
Bardh-o porsi borë,
Hajde bardh-o porsi borë.
Unë jam lule dimnore
Porsi nji pranverë.
Mundesh djalë me m’kapë në dorë
Porse nuk kam erë, aman,
Porse nuk kam erë.
Ti pse thirresh lule topçe
Edhe erë nuk ke?
Shifesh rrallë ndër bahçe e kopshte

Tekstin e këngës mund ta lexoni KËTU:


NJË KUJTIM PËR MJESHTRIN E JAREVE BIK NDOJA

(Nekrologji për këngëtarin e mirënjohur shkodran Bik Ndoja.)

Nga Bedri Zyberaj

I.

Me dt. 27 dhjetor 2015 ndërroi jetë në moshën 90 vjeçare këngëtari i shquar i muzikës popullore shkodrane që ndryshe është cilësuar edhe si bilbili i kësaj kënge, Bik Ndoja, ndërsa me dt. 28 dhjetor u bë varrimi i tij në qytetin e Shkodrës.

Ai, përgjatë gjithë gjysmës së dytë të shekullit të kaluar ishte njëri ndër emrat më të shquar të muzikës popullore shqiptare në përgjithësi dhe ishte njëri ndër solistët më të dashur për shqiptarët gjithandej trojeve të tyre etnike.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult