Dëgjoni 6 këngë të bukura arbëreshe (video)


Këngë arbëreshe

Arbëreshët me devotshmëri kanë ruajtur gjuhën, traditën dhe zakonet shqiptare.

Në ngulmimet arbërore këndohet kënga e bukur shqipe me aq ëmbëlsi që të rrëmben sapo ta dëgjosh herën e parë.

ObserverKult ju sjell gjashtë këngë të bukura nga foklori arbëresh:

Një ditë u ndodha

Kjani trima

Si zogu pa fole

Petkat e të mirat tona 

Luli zemra ime

ObserverKult

Kliko edhe:

LEGJENDA E “KOSTANDINI DHE JUREDINA” U GJET PËR HERË TË PARË TEK ARBËRESHËT

TË FUNDMIT E SKËNDERBEUT, DOKUMENTAR PËR ARBËRESHËT

o yll i bukur arbëreshe
Kostume arbëreshe

 Nga: Aurenc Bebja, Francë

“Radiocorriere” ka botuar, më 9 korrik 1960, në faqen n°9, një shkrim në lidhje me një dokumentar asokohe mbi arbëreshët, “Shqiptarët e fundit të Skënderbeut”, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar.

Një dokumentar radiofonik nga Mascilli dhe Talamo

Kliko për ta lexuar KETU

ObserverKult

Kliko edhe:

ALEKSANDËR NOVIK NË GJURMËT E ALFABETIT 500-VJEÇAR TË SHQIPES TEK ARBËRESHËT E RUSISË

Albanologu rus rrëfen ekskluzivisht për Report TV se në vitin 2015 arkeologët rusë në brigjet e detit Azov kanë zbuluar tullat me germat e tri alfabeteve shqiptare. Novik tha: “po punojmë me kolegët për studimet në terren për të zbuluar enigmën e tullave që ruajnë alfabetin e vjetër të shqipes.

Kliko tekstin e plotë KETU

ObserverKult