Donika Dabishevci: Po duhemi sonte, se kurrë s’asht vonë me u urrejtë!

m'dhimbesh donika dabishevci a m'do edeni duhemi prishtina, S’t’i ndjeu kush andrrat e t'gjithë n'vrap me marrë jetë prej teje! Me u katrithë, me u përmbushë e me u ngi frymë n’ty.

Donika Dabishevci: T’duhemi…

Lerm’ me gërmue çmendunisht n’ty,
e noto ashpër brenda meje,
t’ndjehemi as mbi, as nën dhe.

Po duhemi sonte,
se kurrë s’asht vonë me u urrejtë!

ObserverKult

DASHNISË SË NJI NATE, poezi nga Donika Dabishevci

shihemi ne gusht gjuetarët çika jem donika dabishevci lufte mos u dorëzo

Erën tande nuhas
trupi lehtë m’dridhet,
zemra m’rreh ngadalë,
prej tutës që s’ke me ardhë-
mos gabo
se shpirti copë do t’më bahet,
e ma e fortë se deka
asht dëshrimi jem për ty.

Due me ba tuj kanë
n’nji shkretinë të paanë
a n’nji ishull plot det,
ku dallditë frymojnë
n’fillin e vet,
n’zall e n’lloç,
n’ujë e n’djersë,
n’natë me yje e hanë,
t’due si s’kam dashtë kurrë,
asnjiherë ma parë…

Dashni soji t’bajmë,
pa fjalë e andrra
veç afsh.

Kurrë s’t’kam thanë
se ti je hamshor
e unë harlisun jam,
për gja tjetër n’kët’ jetë
zhig s’më mbet’
prekmë,
pa fjalë…
për net pa gjumë
ta bajmë.

Due me iu dhanë natës
qysh i jepet nana fmisë,
pa asnji fjalë
asnji peng
asnji kusht.

Due me t’pasë krejt,
t’zhveshun deri n’asht,
e me vlu,
e me u shkri,
e me shpërthy,
e me kenë e lumtun
veç që jam n’këtë botë,
veç që jam me ty.

Sall për këtë çast
kam me luftue deri n’frymë t’fundit.

ObserverKult

Lexo edhe:

 

Kliko edhe:

DONIKA DABISHEVCI: PËRVLUE N’DASHNI!

DONIKA DABISHEVCI: DU ME T’PI

DONIKA DABISHEVCI: UDHËS KAH TI

VIDEO-POEZI: DONIKA DABISHEVCI LEXON POEZINË E SAJ “GJITHÇKA ASHT’ ANDËRR, SHPIRTI JEM!”