Dy shqiptarë në Sanremo 2023: Kush do të performojë me Anna Oxan?

Disa ditë para fillimit të Festivalit të Sanremos, u shfaqën emrat dhe këngët e mbrëmjes së dueteve.

Mes të gjithë protagonistëve të prezantuar, ishte padyshim ajo e Iljard Shabës kombinuar me të madhen Anna Oxa. Një artist, shumë i njohur në botën e muzikës në Shqipëri, por më pak nga publiku jashtë kufijve.

Iljard Shaba është një violonçelist profesionist, si dhe një interpretues DJ. Ai studioi muzikë në universitet dhe që nga mosha 16-vjeçare ai përsosi teknikën e tij me violonçelin.

Falë një talenti të jashtëzakonshëm dhe një stili unik, ai ka qenë në gjendje të luajë në koncert në shumë vende të botës për më shumë se dhjetë vjet, me një repertor të përbërë nga muzika klasike, xhazi, muzika latine dhe gjithashtu këngë të tjera popullore.

Në Itali ai u bë i njohur si protagonist i dueteve në Sanremo 2023 me Anna Oxa. Me këtë rast të dy kanë zgjedhur të ribëjnë kryeveprën “Un’emozione da poco” që përveç se këngës që do të interpretojnë do të falin shumë emocione si dy shqiptarë në skenën e Festivalit të Sanremo-s 2023./gazetashqip

ObserverKult


Ermal Meta - Vendi i kurbave

Lexo edhe:

ERMAL META MORI VENDIN E TRETË, POLEMIKA ME RIVALIN E TIJ PAS FESTIVALIT TË SANREMOS

Për këngën “Një milion gjëra për të të thënë”, këngëtari shqiptar Ermal Meta mori çmimin e kompozimit muzikor më të mirë të  ‘Giancarlo Bigazzi’ në Festivalin Sanremo 2021 (dhënë nga Orkestra e Festivalit).

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:


NIS SOT SANREMO, PËR HERË TË PARË NË HISTORI SALLA PA PUBLIK

Mbrëmjen e sotme nis në Teatrin Artiston të qytetit të Sanremos, Festivali i Muzikës Italiane, Sanremo 2021. Ai do të zhvillohet nën respektimin e masave kundër Covid-19.

Si kurrë më parë salla nuk do të ketë publikë. Dhe do të përformojnë, 26 këngëtarë italianë e 8 këngëtarë të rinj për pesë ditë radhazi.

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult