Festivali i Kanës: Francis Ford Coppola rikthehet si i nominuar dyzet e pesë vjet pas “Palme d’or” të fundit

Projekti ‘Megalopolis’ i Francis Ford Coppola do të shfaqet zyrtarisht premierë në garë në Festivalin e Filmit në Kanë. Ky film do të garojë me 17 maj, derisa përzgjedhja kryesore e këtij Festivali do të mbahet nga 14-25 maj.

Kasti i ‘Megalopolis’ përfshin yjet Adam Driver, Giancarlo Esposito, Nathalie Emmanuel, Jon Voight, Laurence Fishburne, Shia LaBeouf , motra e Coppola-s, Talia Shire, Jason Schwartzman , Chloe Hunnter, Dustinry, DB Sweeney, Baily Ives, Grace Vanderëaal dhe James Remar.

Coppola shkroi skenarin në vitet 1980 dhe më në fund e ka realizuar filmin, duke investuar mbi 100 milionë dollarë nga paratë e tij.

Drejtori i Festivalit të Filmit në Kanë, Thierry Fremaux, së fundmi i tha Variety se ai do t’i bënte ballë Coppola-s për të sjellë filmin e tij të fundit në Croisette pasi regjisori i famshëm prezantoi “Apocalypse Now Redux” gjatë vitit të parë të Fremaux në festival në vitin 1995.

“Megalopolis” është një projekt që ai donte që sa kohë dhe e bëri atë në mënyrë të pavarur, në mënyrën e tij, si artist,” tha Fremaux. Ai e ‘ndërtoi’ legjendën e Festivalit të Filmit në Kanë dhe do të ishte një nder ta mirëprisja përsëri, si një regjisor që vjen për të prezantuar filmin e tij të ri”, tha Fremaux.

“Megalopolis” përfundoi vitin e kaluar dhe, më 28 mars, u shfaq për herë të parë përpara një liste të ftuarish të mbushur me yje të drejtuesve të studiove, shpërndarësve dhe blerësve në Teatrin Universal Citywalk IMAX në Los Angjelos.

Ndryshe, gjigandi i kinemasë, 85 vjeç, e mori “Palme d’or” të tij të parë në 1974 me “The Conversation” në 1974./variety.com

ObserverKult


Lexo edhe:

“GHOST”, FILMI MË PREKËS QË ËSHTË REALIZUAR NDONJËHERË

Më 13 korrik 1990, në kinema nisi të shfaqej një film me një buxhet të vogël, por që do të shndërrohej në një sukses global, dhe do t’i bënte protagonistët e tij aktorët më të kërkuar të viteve 1990: “Ghost” (Fantazma), fitoi 2 çmime Oskar, arkëtoi 506 milionë dollarë fitime në mbarë botën, dhe shkaktoi përlotjen e shumë spektatorëve që e panë.

Lë të ngrejë dorën ai që nuk ka qarë kur ka parë për herën e parë “Ghost”, një histori dashurie shumë prekëse midis Molit (Demi Mur) dhe Semit (Patrik Sueiz), që u bë një fantazmë pasi u vra gjatë një tentative grabitjeje?

Tekstin e plotë mund ta lexoni KËTU:

ObserverKult