Filmi boshnjak “Quo Vadis, Aida?” fiton çmimin kryesor në Festivalin Europian të Filmit

Drama e luftës boshnjake “Quo Vadis, Aida?” u nderua me çmimet kryesore të Çmimeve të Filmit Evropian në Berlin.

Filmi përshkruan tmerret e masakrës së Srebrenicës gjatë konfliktit ballkanik dhe përpjekjet katastrofike të forcave paqeruajtëse të OKB-së për të ndërhyrë.

Jasmila Žbanić, e cila shkroi, prodhoi dhe drejtoi filmin, “Quo Vadis, Aida?”, mori çmimin për regjisoren më të mirë.

Filmi boshnjak mundi një konkurrencë të ashpër në kategorinë e filmave më të mirë.

Regjisorja ia kushtoi çmimin nënave dhe grave të Srebrenicës, si dhe baballarëve, grave dhe djemve të vrarë, transmeton ‘a2news.com’.

Aktori më i mirë u shpall Anthony Hopkins për rolin e tij në “The Father”. Kurse skenarin më të mirë e fituan Florian Zeller dhe Christopher Hampton.

Komedia më e mirë u zgjodh “Ninjababy”, me regji të Yngvild Sve Flikke.

“Fleet”, me regji nga Jonas Poher Rasmussen, u vlerësua për dokumentarin më të mirë dhe animacionin më të mirë. Ndërsa regjisorja daneze Susanne Bier u nderua për kontributin e saj në kinemanë evropiane në mbarë botën.

Ngjarja vjetore ishte rreptësisht digjitale vitin e kaluar për shkak të pandemisë, por organizatorët mundën të organizonin një ceremoni hibride këtë herë.


LEXO EDHE: FILMI BOSHNJAK ME HISTORINË E SREBRENICËS I NOMINUAR PËR “OSCAR” E “BAFTA”

Në moshën 27-vjeçare, Hasan Nuhanovic u gjend në një situatë të pamundur. Përkthyesi mysliman boshnjak për Kombet e Bashkuara në Srebrenicë garoi kundër të gjitha mosmarrëveshjeve në një përpjekje për të shpëtuar prindërit dhe vëllain e tij të vogël. Të jesh në listën e stafit të KB-së do të thoshte një rrugëdalje nga gjenocidi i shpalosur në korrik të vitit 1995.

Të jesh jashtë listës do të thoshte vdekje e sigurt. Përpjekjet e Nuhanovic për të shpëtuar familjen e tij ndërsa ushtria serbe boshnjake. Filloi operacionet e saj gjenocidale do të ishin të mundshme vetëm nëse stafi i KB-së të lejonte përfshirjen e tyre në listë.

Batalioni holandez i vendosur në Srebrenicë u lëkund midis bashkëpunimit dhe indiferencës. Duke shkatërruar kështu popullsinë myslimane boshnjake. Familja e Nuhanoviç nuk ishte përjashtim…

TEKSTIN E PLOTË MUND TA LEXONI KËTU